środa, 8 sierpnia 2012

[543] http://ania-and-amanda.blog.onet.pl/


Adres bloga: Ania and Amanda
Autorzy: Ania i Buka
Oceniająca: Dafne


1. Pierwsze wrażenie

Zacznę od tego, że nie podoba mi się adres. Ani trochę. Jest banalny, prosty i nieoryginalny. Podajecie dwa polskie imiona połączone angielskim spójnikiem. To jest po prostu słabe. Poza tym autorzy to Ania i Buka, więc dziwnie wygląda ta Amanda. Zero tajemnicy. Zero oddziaływania na potencjalnego gościa. Mnie na przykład to w ogóle nie przyciąga. Od razu zdradzacie, że to blog grupowy, a po tym można się domyślić, że to strona pamiętnikowa. Co jest zresztą nieprawdą, więc tym bardziej idzie to na minus. Serio, macie pole do popisu. Można by było ułożyć wiele ciekawych tytułów dla bloga o takiej tematyce. Gwarantuję, że  lepiej by się on prezentował. Dobrze, że chociaż użyliście myślników...
Napis na belce może nie jest zbyt wyszukany, ale myślę, że ostatecznie pasuje. Skoro nie adres, to przynajmniej on zdradza, co czeka czytelnika podczas zwiedzania tego zakątka sieci. Niby jakiś pasujący tematycznie cytat równie dobrze by się sprawdził, ale to jednak tylko jedna z opcji do wyboru.
Dawno nie oceniałam bloga na Onecie, prawie zapomniałabym o kategoriach. Blogi grupowe - jak najbardziej. Muzyka - na to wygląda. Wszystko w porządku, przechodzę dalej.
O grafice na razie powiem tylko tyle, że mnie nie odrzuca. A skoro tak, to chyba nie jest źle.
Mam mieszane uczucia. Tytuł na wstępie mnie zraził, a jest przecież ważny w pierwszym spojrzeniu na stronę. Reszta poprawiła opinię o stronie, ale nie zatarła śladu, jaki zostawiło po sobie to Ania and Amanda. Trochę kreatywności!

5/10


2. Grafika

No, najwyższy czas spojrzeć na szatę graficzną nieco krytycznym okiem. Od razu mówię, że dla mnie ten szablon jest zbyt szeroki. Muszę przesuwać suwaczek w lewo i w prawo, by obejrzeć całość. Fakt, na netbooku mam raczej niewielki ekran, ale przydałoby się nieco uniwersalności tak czy owak. Mniejsza z tym.
Nagłówek przedstawia dwóch przystojnych chłopaków, jeden z mikrofonem przy ustach. Może są to przypadkowi modele, a może jakieś nieznane mi gwiazdy muzyki pop (nie orientuję się w takich nowinkach, więc z góry przepraszam za ewentualne wpadki). Nie wiem, ale prezentują się całkiem nieźle z tą swoją młodością i urodą. BANG, część nastolatek została kupiona. Idziemy dalej. Są jakieś ozdóbki i inne duperelki oraz napis w angielskim, oczywiście, języku. Brakuje mi tutaj muzycznego motywu. No nie wiem, jakiegoś instrumentu, nutek, CZEGOKOLWIEK. Taki mikrofonik to jednak troszkę za mało, nie uważacie? Obrazek dość zgrabnie przechodzi w blade tło wewnętrzne o niebieskim zabarwieniu. Na zewnątrz ciemna szarość, że wspomnę. Trochę kontrastowo, ale nie za ostro, kolorystyka mi się podoba. 
Czcionki są dość jednolite, jeśli chodzi o barwę. Na Waszym miejscu wyróżniłabym np. tytuły ramek. Rozmiar nie jest wszędzie taki sam, to dobrze.
Nie ma dodatkowych obrazków (jedynie w notkach), ale nie wpływa to negatywnie. Z reguły takie dodatki mają upiększyć i urozmaicić bloga, a tak naprawdę tylko szpecą. No, za wyjątkiem jakichś małych buttonów.
Ogólnie? Szablon nie jest zły, poza tymi drobnymi wadami i tym, że nieco mi nie pasuje do kategorii muzyka. 
10/15 


3. Treść

Mamy dwóch autorów, przy czym Buka mniej pisze. Postaram się ocenić obie, ale pewnie więcej notek tak czy owak będzie autorstwa Ani.
 Zacznę od tego, że mało którą piosenkę znam, a prawie żadnej nie słucham. Tak to jest, jak się w rapie lubuje. Niby są różne gatunki, ale jednak chyba pop przeważa. Na Waszym miejscu bardziej urozmaiciłabym wachlarz ocenianych piosenek, ale jak chcecie. W takim wypadku po prostu wzrosłaby Wam liczba czytelników, bo blog byłby bardziej uniwersalny.

Po przejrzeniu kilku notek doszłam do wniosku, że najlepiej będzie, jak wypowiem się jednym ciągiem. Nie ma co się rozdrabniać w przypadku takiej kategorii. 

Każdy post ma ten sam schemat: zdjęcie z klipu, tytuł, link do piosenki, informacje o niej i o teledysku, ocena autora recenzji, ogólne wiadomości (np. rok powstania czy czas trwania) oraz zdjęcia z wideoklipu. Wiesz, na Waszym miejscu te ogólne wiadomości przeniosłabym na sam początek. To raczej forma wstępu, a nie zakończenia. Poza tym wszystko jest w dobrej kolejności.
Co mogę powiedzieć... Brakuje mi Waszych opinii. Niby jest to x/5pkt., ale to jednak za mało. Podajecie w przewadze suche fakty, do których czytelnik sam może dojść albo które z łatwością wyszuka w internecie. Wplatacie zdania z wyrażoną w nich własną opinią, fakt, jednak to rzadkość. Osobiście oczekuję recenzji, a recenzja to subiektywna opinia jej autora. Głównie po to się czyta takie blogi jak Wasz - dla poznania szerszej opinii. Pomyślcie o tym, bo te informacje przeważnie są ciekawe, ale nie satysfakcjonują. Niektóre wyglądają jak "pisane" metodą kopiuj-wklej (nie mówię, że tak jest), a tego nie chcemy. Momentami jednak nawet te opinie były nieobiektywne i nieco mnie drażniły (np. to, że w rapie są nudne teledyski - w każdym gatunku są nudne teledyski, przy czym nudny nie oznacza pozbawiony roztańczonych półnagich dziewcząt), ale to już indywidualne odczucia. Co do stylu... Macie podobny, dlatego i tu wypowiem się o ogóle. Jest raczej prosty i pozbawiony udziwnień, ale w sumie jak wykazać się barwą, oceniając piosenki?
Podoba mi się natomiast to, że pytacie czytelników o zdanie i prowadzicie sondy.
Podsumowując, piszcie więcej od siebie i bądźcie otwarci.

18/30


4. Poprawność

Notka Rihanna - "We Found Love ft. Calvin Harris"

"Jest klubowo, jest zadziornie i o miłości, ale jednak We Found Love na kolana nie powala."
- Jest, jest - powtórzenie. Bierz tytuły w cudzysłów albo zaznaczaj kursywą.

"(...) który przypomina jej ex chłopaka Chrisa Browna."
- który przypomina jej eks (użyłabym spolszczonej wersji) chłopaka, Chrisa Browna. 
"Wideo stopniowa pokazuje, jak para przeżywa trudności w swoim związku."
- Wideoklip stopniowo pokazuje trudności, jakie przeżywa para. (Skoro para, to raczej logiczne, że w związku.)
 
 "Wielu uznało teledysk za zbyt kontrowersyjny gdyż ukazuje skutki zażywania narkotyków i zakazało emitowania go przed godziną 22. 
- Z tego wynika, ze "wielu uznało go za zbyt kontrowersyjny i zakazało emisji przed 22". A przecież niekoniecznie to idzie w parze (nie każdy ma przecież do tego prawo). Po prostu przed i powinna być kropka, a kolejne zdanie powinno brzmieć tak: Zakazano emitowania go przed godziną 22. Przed gdyż przecinek. 
  
"Lubicie We Found Love i Rihanne?"
- Rihannę. 

Notka "Enej - Skrzydlate ręce"
"(...) grupy Enej- zwycięzców I edycji (...) "
- Przed myślnikiem spacja.

"Dostali to, co chcieli."
- Dostali to, czego chcieli. 

"Enej nie spoczęli jednak na laurach"
- nie pasuje tutaj ta forma czasownika. Nie spoczął jako zespół, a Enejowcy czy po prostu chłopcy nie spoczęli.  

"(...) z elementami folk i ska."
- Nie odmieniłaś wyrazu folk, dlaczego?

"Akcja teledysku rozgrywa się w magicznym lesie gdzie liście są różowe..."
- Akcja teledysku rozgrywa się w magicznym lesie, gdzie liście są różowe...   

"Co oni brali? O.o"
- Emotikon nie pochwalam, takich tym bardziej, ale jak chcesz.  


Notka "Słoń - Od Zmierzchu Do Świtu"

"Pewnie zapytacie kim jest Słoń?"
- Przecinek przed kim. (Jak można nie znać Słonia? Może i go nie uwielbiam i nie jest w czołówce, ale jednak.)  
 
"Kazała aby chłopak ją brutalnie bił."
- Kazała, aby...

"(...) dziewczyna mu się znudziła bo postanowił ją zjeść..."
- Następstwem znudzenia było to, że ją zjadł, a nie na odwrót. Zamiast bo napisz więc, dodając przedtem przecinek.   

"To najbardziej chora piosenka jaką słyszałam w życiu, ale nie jedyna bo na Demonologii znajdziemy więcej podobnych opowieści."
- To najbardziej chora piosenka, jaką słyszałam w życiu, ale nie jedyna, bo na Demonologii znajdziemy więcej podobnych opowieści.  

"(...) żeby coś tak obrzydliwego, wzbudziło mój zachwyt."
- Bez przecinka, na mocy jakiej zasady go tu wstawiłaś?  

"Muzyka, za która odpowiada Mikser spisuje się doskonale."
- Muzyka, za którą odpowiada Mikser, spisuje się doskonale.

"Całość tworzy razem genialną kompozycje."
- Kompozycję.   

"(...) jedna z pań dostaje klapsa w tyłek :D"
- Kropka na końcu zdania, a ta emotikona... No.  

"Komentujcie, głosujcie, piszcie ;*"
- Kropka.  

 Notka  "Guns N' Roses - Paradise City"

"Zapraszamy :)"
- Kropka.  

"(...) już od samych początków np. Steven Adler, który miał poważne problemy z narkotykami, za co w 1990 r. został usunięty z zespołu."
- już od samych początków, np. Steven Adler, który miał poważne problemy z narkotykami, w 1990 r. został z niego usunięty.

"(...) to niemal legenda o której można by napisać książkę."
- Przecinek przed o której

"Utwór z 1987r. opowiada historie żebraka (...)"
- Historię.
"(...) które są nadal aktualne przez co piosenka wciąż (...)"
- Przecinek przed przez co. 

"(...) na przykładzie Kapitana Ameryki- symbolu (...)"
- Spacja przed myślnikiem.

"(...) który gdy stał się bardzo sławny został "sprzedany" w postaci figurek i tym podobnych tracąc swoje pierwotne znaczenie, a stając się jedynie bohaterem komiksów."
- który, gdy stał się bardzo sławny, został "sprzedany" w postaci figurek i tym podobnych, tracąc swoje pierwotne znaczenie, a stając się jedynie bohaterem komiksów.   

(...) ani przesłaniem piosenki podoba mi się."
- ani przesłaniem piosenki, podoba mi się.  


Notka "Eminem - Lose Yourself" 

"(...) zagrał główną role."
- rolę.  

"To właśnie tym singlem zajmę się dzisiaj."
- Lepiej brzmiałoby się dziś zajmę.  

"Zdecydowanie jeden z najlepszych utworów hip-hopowych, jakie słyszałam."
- Kilka linijek wcześniej też użyłaś wyrażenia utwór hip-hopowy.  
"Polecam film, bo na prawdę (...)"
- Naprawdę. 


Podstrona "O nas"

"Ciężko określić, co jest moją pasja (...) "
- pasją. 

"Każdy z nas ma swój jakiś ulubiony zespół i śledzi ich karierę przez długie lata (...)"
- JEGO karierę (jako zespołu).

"(...) i innych takich czyli CO NAJCHĘTNIEJ SŁUCHAM :)"
- i innych takich, czyli CZEGO NAJCZĘŚCIEJ SŁUCHAM. 

"Znalazłem się tutaj ponieważ moja Ania ma ogromny dar przekonywania ^^"
- Znalazłem się tutaj, ponieważ moja Ania ma ogromny dar przekonywania.


Podstrona "Pojedynki gwiazd"
  
 "To wy decydujecie kto wygrywa oddając głos w komentarzu."
- To Wy (wypadałoby wielką literą, nie sądzicie?) decydujecie, kto wygrywa, oddając głos w komentarzu.  


Podstrona "Sondy"

"(...) znajdziecie sondę w której możecie ocenić opisywaną przeze mnie piosenkę."
- znajdziecie sondę, w której możecie ocenić opisywaną przez autora (przecież jest Was dwoje) piosenkę.

 
Buka ma dysleksję, ale nie dodam za to trzy punkty ekstra do swojej oceny, bo jest Was dwoje, przy czym Ania więcej pisze.
Zdarzały się pomyłki na tle ortograficznym, interpunkcyjnym, językowym czy logicznym. Buka ma nieco inny styl, typowy dla dyslektyka, ale to nie tylko o nim teraz mówię. Zaglądajcie do zasad, sprawdzajcie notki (jest przecież coś takiego jak sprawdzanie pisowni, prawda?), w razie kłopotów pytajcie innych i bardziej doświadczonych. To zmniejszy liczbę błędów.
Wystawiłabym osiem punktów, ale skoro tak...

11/15 


5. Ramki 

 Blog, szeroka lista, statystyka i menu. Zajrzyjmy.
- O nas - Wasze opisy. Mam pytanie. Amanda już nie pisze, tak? To dlaczego nadal jest w adresie, a w szerokiej liście nie ma jej postów? Na miejscu Andrzeja przeszkadzałoby mi pisanie na blogu o tytule Ania and Amanda. Co do opisów, są raczej zwyczajne, ale dobrze, że ich nie zabrakło.
- Spis - niby niepotrzebny, skoro jest szeroka lista, ale jednak bym go zostawiła. Alfabetycznie i schematycznie, więc wygodnie.
- Zamów piosenkę - podoba mi się ta opcja, ale jaka jest gwarancja, że każdą wybierzecie? 
- Pojedynki gwiazd - podoba mi się to! Świetne urozmaicenie.
- Sondy -  popieram. W tej pierwszej zagłosowałam, ale w ten drugiej nie ma pasującej odpowiedzi.
- Linki - nie lubię tego całego "Aff", to po prostu linki. 
- Spam - słuszne, funkcjonalne.
Słowem? Jest dobrze, choć nie idealnie.

7/10 


6. Komentarze 

 Oj, tu punkty polecą... Chciałam gratulować wysokiej statystyki, A TU CO?! Wymiany, tak? No bez przesady! To jest bezsensowne nabijanie komentarzy, które i tak niczego nie wnoszą, po co to komu? Serio, masz/macie satysfakcję z tego, że ktoś Wam napisze 1 na ileś tam i tak cały słupeczek? To mija się z celem. Półtora za te szczere i wartościowe opinie, na których powinniście się skupić. Tyle.
1,5/5 

7. Punkty dodatkowe

+ Za pojedynki gwiazd.
- Za zupełnie niepasujący adres.
- Za te wymiany, no! 
Minus jeden. 


Zdobyliście 51,5/85pkt.
Ocena: dostateczny (3)
Tak wyszło, może i słusznie. Temu blogowi przyda się odświeżenie, zdecydowanie. Zawsze można się poprawić, ale już nie u mnie.
PS Dobrze radzę - zerwijcie z wymianami.
 • Dziewczyny, no! Do roboty trzeba się wziąć! 
 • Moja druga ocena, wow.

22 komentarze:

 1. Trochę mi pozjadało entery, ale nie będę tego kolejny raz edytować, bo jeszcze bardziej się zepsuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja myślałam, że tego bloga piszą tylko dziewczyny, więc się tak zdziwiłam, gdy zobaczyłam napis: autorzy. :D
  Coś dziwnego dzieje się z enterami, mi też zjada. Jednak lepsze już to niż łączenie słów.
  Nie no, na serio, weźmy się do roboty. To wakacje przecież, a co będzie, gdy rozpocznie się rok szkolny? W tym tygodniu na pewno dodam, miałam trochę roboty, ale połowa już za mną, więc mogę się wziąć porządnie za ocenę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tu Ania z bloga ania-anad-amanda. Z ocena nie zgadzam sie calkowicie. Uwazam, ze jest zbyt surowa i blog zasluguje na wyzsza ocene ale to twoja opinia. Obecnie jestem w Niemczech i nie mam czasu na poprawianie bledow (pisze tez bez polskich znakow teraz)ale gdy wroce to postaram sie poprawic. Ocena za surowa, mam wrazenie ze sie uwzielas na mnie. Pozdrawiam i dziekuje za wyrazenie opinii.

  OdpowiedzUsuń
 4. CHUJA SIĘ ZNASZ! BLOG ŚWIETNY! NAUCZ SIĘ WYRAŻAĆ OPINIĘ O WSPANIAŁYCH BLOGACH, A NIE TYLKO JECHAĆ PO KIMŚ.. POZDRAWIAM, PRALKA. ALE NIE CIEBIE TYLKO ANIE! :DDDD

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie, ocena nie jest surowa. Jest bardzo dobra. Zawarte są w niej wszystkie potrzebne rady na to, aby blog był dobry. Jednak widzę, szanowna Aniu, że nie chcesz z nich skorzystać, co równa się ze zmarnowaniem czasu Dafne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dafne to dziffka i sie nie zna xD PRALKA! huhuh

  OdpowiedzUsuń
 7. Szanowna Asiu!
  Jesteś nader żałosną osobą, bowiem zamiast użyć konstruktywnej krytyki, przeklinasz, wyzywasz i cholera wie, co jeszcze. Po co to? Jest Ci lepiej? Dowartościowałaś się, tak? Dobrze, cieszę się.
  Ocena nie jest "jechaniem po kimś" (jak to sama napisałaś), lecz kulturalnym wyrażeniem swej opinii, która pomaga poprawić blog.
  Jeśli uważasz, że Ania-And-Amanda jest wspaniałym blogiem, to widocznie masz bardzo zaniżony gust.
  Przestań zachowywać się, jakbyś zamieniła się z przeterminowanym jogurtem na IQ.
  Bez poważania,
  DepressedSuicide.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie chce abyscie brali mnie za ta 'pralke' przypadkiem. To nie ja. Poprawie bledy jakie zauwazyla Dafne, bo to przeciez o to chodzi by blog byl lepszy. Ania

  OdpowiedzUsuń
 9. (Asia, czyli Anonim, który obraża Dafne.)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też nie widzę nic surowego w tej ocenie, a tym bardziej nie sądzę, aby Dafne na kogokolwiek się uwzięła. Dafne postarała się w niej wszystko zawrzeć i doradzić, więc nie widzę powodu, aby tak to odbierać.
  Anonimami natomiast lepiej się nie przejmować i je usunąć. Widać, że ktoś po prostu chce się tylko dowartościować w bardzo dziwny i niekulturalny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale ja, Ania tez pisalam jako Anonim. Poprawie bledy, popracuje jeszcze nad blogiem i mysle ze bedzie ok. Nadal uwazam, ze macie jednak surowe kryteria ale to moja opinia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepraszam, nie miałam na myśli Ciebie, Aniu, trochę się z tym zagalopowałam. Chodziło mi o tą drugą osobę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Cześć, jestem Asia i jestem głupia. Przepraszam za te niemiłe komentarze, oraz przepraszam Ciebie Dafne, że Cię uraziłam. Jest mi bardzo przykro.

  OdpowiedzUsuń
 14. Że co? Dlaczego za wystawienie jedynki nikt mnie nie hejtuje (nazywajmy rzeczy po imieniu), a za słuszną trójkę zostaję od prostytutek wyzwana? Proszę zobaczyć w słowniku, slangu nawet, znaczenie słowa "dziwka", bo używanie wyrażeń, których definicji się nie zna, jest bynajmniej nieodpowiednie. Ponadto, jeśli ktoś uważa, że kryteria są surowe, to się nie zgłasza. Podobnie jak wtedy, gdy nie chce krytyki. Dlatego ten atak był niepotrzebny, a mnie jest po prostu przykro, żegnam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie będę nic usuwać, niech sobie to tutaj będzie, przynajmniej sobie ludzie popatrzą, jacy potrafią być niektórzy ludzie. ;)

  "Pozdro dla kumatych", o.

  OdpowiedzUsuń
 16. O Boże, dwie pary powtórzeń w jednym zdaniu, tak to jest, jak się komentarzy nie sprawdza, przepraszam. :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja Ci kochana powiem, czemu Ciebie hejtują, Są to stałe czytelniczki bloga, który jakąś tam popularność ma. One jak świętość tego bloga traktują, więc wszelka krytyka to zUo. A te jedynkowe blogi, zazwyczaj żadnej popularności nie mają, nie ma kto ich bronić ;P
  Ocena nie jest surowa. Kryteria też nie. Nie wiem, jakie oceny autorki wcześniej dostawały, ale wszelka krytyka powinna zmobilizować do rozwijania bloga.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak, to chyba logiczne wytłumaczenie. Trudno, niech będzie i hejt, choć ja bym się wstydziła takiego ataku na ich miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Tu ponownie Ania z bloga ania-and-amanda. Jest mi niezmiernie przykro, ze tacy ludzie jak Asia psuja moja opinie nawet tutaj. Moze jestem czasem człowiekiem wybuchowym ale nie wyzywałabym nikogo od dziwek bo coś mu się nie podoba. To nie nasza pierwsza ocena, było ich już sporo, ale staram zawsze się pracować nad blogiem. Angażuje się w to i nie chce aby moja opinia była niszczona przez takich ludzi. (wiem, ze dużo błędów to zrobiłam, wcześniej podałam powód) Jeszcze raz przepraszam. Ania

  OdpowiedzUsuń
 20. I prosiłabym aby nie pisać 'ich'. Hejtowala jedna osoba i już za to przeprosiła.

  OdpowiedzUsuń
 21. Literówka. Ja też nie mam na myśli akurat Ciebie, Aniu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Odszczekuję wszystko! Aśka jest zajebista i się od niej odpierdolcie.
  Pozdrawiam, Ania, autorka bloga ania-and-amanda

  OdpowiedzUsuń