wtorek, 4 grudnia 2012

[551] http://www.niebianskie-pola.blogspot.com/


Adres bloga: Niebiańskie pola
Autorka: Aleey
Oceniająca: Rowindale

Blog zawiera w sobie kilka różnych opowiadań. Moja ocena zostaje wystawiona na podstawie pierwszych trzech rozdziałów opowiadania pt. „Kwiaty o czarnych płatkach”.

1. Pierwsze wrażenie [10pkt.]

Klikam na link i po krótkiej chwili wyświetla mi się blog, który mam zaszczyt ocenić. Adres głosi „niebiańskie-pola”, co wprawia mnie w zamyślenie. Tytuł wydaje się niezwykle interesujący. Nie zdradza niczego, o czym może mówić treść bloga. Kojarzy mi się trochę z polami Elizejskimi, czyli może jakiś raj.
Niestety tu więcej się nie dowiem, muszę wziąć się za czytanie.
Jeśli chodzi o łatwość zapamiętania adresu, to sądzę, że dzięki temu, że składa się z dwóch  prostych słów, mocno wpada  w pamięć. Napis na belce jest taki sam jak adres, co dla mnie osobiście nie jest żadną ujmą. Ja też za specjalnie nic nie ustawiam na swoich blogach, bo i po co. :P Bez cytatu też jest dobrze.
Jeśli chodzi o wygląd szablonu (tu mam pole do popisu, bo ze mnie wzrokowiec i, jako że sama robię szablony, to kawałek oceny, który przypadł mi wielce do gustu ]:-> ), to powiem tak: nic specjalnego. Szablon mnie nie porusza. Wchodzę i w sumie na takim blogu miałabym ochotę zostawić jedynie spam. Nie przyciąga uwagi. Nie jest odpowiednią wizytówką dla tego, co znajduje się w trzewiach Twojego świata. Owszem, kolory ze sobą współgrają, wszystko jest ładnie ułożone, nie ma przepychu i każdy może się odnaleźć, ale cóż… Mnie niestety nie odpowiada.
Nie oszukujmy się, kochani. Pierwsze wrażenie zawsze jest niezwykle istotne, wszak czasami nie mamy  czasu zrobić kolejnego. Czarno-szaro-niebieski blog to z pewnością coś, na co normalnie nie zwróciłabym uwagi.
RADA: W internecie jest wiele szabloniarni, które z chęcią wykonają dla Ciebie piękny szablon. Zgłoś się do którejś z nich i zamów coś dla siebie. Możliwe, że w ten sposób przyjdzie do ciebie więcej czytelników.

[5/10pkt.]

2. Grafika [15pkt.]

Kolejny punkt, w którym mogę się odnaleźć i napisać ocenę według mojego poczucia estetyki i piękna.
Jak już wspomniałam w poprzednim punkcie, z grafiką na twoim blogu raczej ubogo, choć wszystko (no prawie wszystko) ze sobą współgra.
Czarne tło wydobywa szarą ramkę, która ma coś w swojej prostocie. Już na pierwszy rzut oka widać, że łatwo będzie się czytać. Kolory są stonowane i nie dają po oczach, rozpraszając w ten sposób czytelnika.  Nagłówka brak, a jedynym obrazkiem jest ten przedstawiający dwóch ludzi namalowanych farbami. Naprawdę ubogo! Do tego ten niebieski pasek nawigacyjny. O nie, moja kochana! Powinien być albo przeźroczysty, albo może czarny, ale na pewno nie niebieski. Ten odcień nie pasuje do niczego, co masz na blogu.
Czcionki zarówno kolorystycznie jak i wielkościowo, są idealne do czytania. Z pewnością będzie to przyjazne doznanie. 


[6/15pkt.]

3. Treść [30pkt.]

Najwyższa pora chyba na najważniejszy (przynajmniej według mnie) punkt oceniania – treść. Kochana, przyznam, że czytając zaledwie trzy notki tylko jednego opowiadania, stwierdzam, że masz prawdziwy potencjał literacki. Widać, że pisanie nie sprawia ci zbyt wielkiego trudu, a teksty są po prostu dobre.
Przyznam szczerze i bez bicia, że gustuję głównie w opowiadaniach literatury fantasy. Kocham magię i czary, a gatunki z „życia wzięte” po prostu bardzo szybko mnie nudzą i nie jestem wstanie zbyt długo ich czytać. Zaczynając czytanie Twojego opowiadania byłam nastawiona do niego niezwykle sceptycznie, ale mile mnie zaskoczyłaś. Twoja fachowość opisywania i zmienianie punktu widzenia z brata na brata, dodaje swoistego uroku, który z każdym kolejnym zdaniem po prostu podkręca atmosferę.
Opowiadanie jest tak bliskie prawdy, że mogłoby zdarzyć się każdemu. Wiele przemyśleń Mike’a jest bliskie memu stosunkowi do życia i choć nie jestem aż tak wrogo nastawiona, to potrafię go zrozumieć. Chris również znalazł swoje miejsce w moim sercu. Bracia są po prostu uroczy w swej normalności. Święta Bożego Narodzenia przedstawione przez Ciebie oraz problemy z życia wzięte są naprawdę inspirujące. Ta historia to esencja życia.
Niewiele czytałam tego typu opowiadań, ale twój styl jest niepowtarzalny, a notki, choć niezwykle obszerne, wcale nie nudzą. Człowiek czyta je jednym tchem i czeka na dalsze losy obu braci. Nie będę dzieliła swej oceny na rozdziały, ponieważ nie warto. Całe opowiadanie, choć składające się z rozdziałów, jest spójne i tylko tak może być postrzegane.
Na tym chyba muszę skończyć, bo coś zbyt dobrze idzie mi wychwalanie Twojego opowiadania.

[30/30 pkt.]

4. Poprawność [15 pkt.]

Jeśli chodzi o błędy i ich wynajdowanie, nie jestem w tym zbyt dobra. Wyłowiłam jedynie kilka, a wypisałam część z nich. Muszę jednak zwrócić twoją uwagę na fakt, iż nadużywasz określników. Czytaj swoje notki po kilka razy i usuwaj zbędne wyrazy.

Pierwszy rozdział:
„[…]Uwielbiał zapalać świeczki, dlatego postanowił kupić ich kilka. Gdy nie miał okazji do kupowania świeczek, nie robił tego.  […]” –  powtórzenie, które spokojnie mogłabyś zastąpić niepotrzebnym określnikiem „ich” w pierwszym zdaniu; wiadomo o co chodzi, nie musisz pisać określnika 
„[…]Zdobywanie kolejnej wiedzy[…]” -  raczej się tak nie mówi. Wystarczyłoby zdobywanie wiedzy, wiadomo, że już nie tej co jest zdobyta.

Drugi rozdział:
„[…]Czytając książki, nie potrafił zrozumieć(,) tej opisywanej prawie w każdej(,) fascynacji drugim człowiekiem.[…]” – brak przecinków
„[…]Na samą myśl o dotykaniu kogoś z miłością(,)  czuł mdłości.[…]” – brak przecinka
„[…]Mike’a nawet potrzebowanie kogoś do życia(,)   było niezrozumiałe.[..]” – brak przecinka
„[…]Między innymi ta długa podróż.[…]” – nie potrzebny określnik

[8/15pkt.]

5. Ramki [10pkt.]

Na Twoim blogu nie ma za wiele kart i dodatków, ale bynajmniej wcale to nie przeszkadza. Omówię natomiast teraz te, które są, a co.
·         O czym mowa i dlaczego? – pomysł zacny. Przedstawiasz czytelnikom na czym polega Twój blog oraz w jaki sposób należy do niego podchodzić. Ostrzega przed treściami, które nie każdy czytelnik może lubić. Przekierowuje do Listy opowiadań, a także informuje o częstotliwości, w jakiej będą pojawiać się notki. Akredytujesz także jedyną grafikę jaką posiadasz na swoim blogu. Bardzo poprawnie politycznie ;p
·         Lista opowiadań – zamiast  suchego spisu, jakiego można by się spodziewać w tym miejscu, spotykamy krótkie opisy opowiadań i podlinkowane rozdziały. Wszystko zostało bardzo ładnie podzielone. Dobra robota. Czysto, ładnie i przejrzyście.
·         O mnie – fragment o twórczyni tego bloga. Trochę faktów z życia, podane imię i rocznik. Nie każdy odczuwa potrzebę pisania o sobie, ale ja osobiście lubię wiedzieć, z kim mam do czynienia.
·         Muzyka – każdy ma swój gust, ty prezentujesz nam piosenkę, w której się zasłuchujesz. Ani mnie specjalnie nie poruszyło, ani zniesmaczyło, więc jest dobrze.
Jak dla mnie masz na swoim blogu wystarczającą ilość zakładek i dodatków. Nie potrzeba niczego dodawać.  Rozumiem, że boczne „czytam” zastępuje linki, a ponieważ Shibuya nie ma „Obserwatorzy”, to jej nie dodałaś.

[10/10pkt.]

6. Bohaterowie [5pkt.]

 Nie posiadasz oddzielnej zakładki na bohaterów, ale to wcale mnie nie zdziwiło ze względu na dwa czynniki. Po pierwsze, masz u siebie kilka odrębnych opowiadań, po drugie, w postach przedstawiasz ich w najlepszy sposób. Suche fakty w oddzielnym miejscu mogłyby jedynie zaszkodzić.
Bracia z kwiatu o czarnych płatkach są ludzcy i naprawdę interesujący. Mają dużo przemyśleń, odczuć i każdy z nich jest niezwykle inny. Od razu przypadli mi do gustu i świetnie się o nich czytało. Niepokoi mnie tylko fakt, że choć ich życie jest bogato przedstawione, nie poświęcasz tak wielkiej uwagi siostrom czy matce. Owszem, rozumiem, że kobieta pracuje, ale nawet podczas świąt, do momentu kiedy zaczęła rozmawiać z Chrisem, nie miałam pewności, czy ona z nimi przyjechała czy też nie. Powinnaś od czasu do czasu dorzucać drobne wzmianki o postaciach z tła. Stałyby się wtedy z pewnością bardziej realne niż są teraz.

[4/5pkt.]

7. Komentarze [5pkt.]

Komentarze jeśli są, dotyczą twojego opowiadania, wiec nie mam im nic do zarzucenia. Nie masz miejsca na spam, ale niewiele istot tu spami, więc równowaga jest.

[5/5pkt.]

8. Punkty dodatkowe [do 4pkt. dodatnich i do 4pkt. ujemnych]

 Dostajesz ode mnie dodatkowe 2pkt.  za fakt, iż mimo że nie interesuję się takiego typu opowiadaniami, przykułaś moją uwagę i można powiedzieć, że zaskarbiłaś sobie moje uznanie.

***
To by było na tyle. Podsumowując twojego bloga, muszę przyznać, że jakbyś popracowała nieco nad grafiką, z pewnością spędziłabym na nim o wiele, więcej czasu. Podoba mi się Twój styl i kto wie, jeśli znajdę więcej czasu, z pewnością jeszcze cię odwiedzę. Serdecznie pozdrawiam i życzę weny, a także powodzenia.Punktacja: [68pkt. + 2pkt. Dodatkowe = razem 70 pkt. i ocena dobra]

2 komentarze:

 1. Nie chcę wyjść na czepialską, ale po przeczytaniu oceny nie mogłam się powstrzymać przed skomentowaniem jej.
  Przede wszystkim nie bardzo rozumiem, jak można opowiadanie z ponad 30 rozdziałami ocenić na podstawie zaledwie 3 notek. Co można powiedzieć na temat świata przedstawionego, bohaterów, fabuły? Tyle właściwie to nic. Styl autorka ma niepowtarzalny, owszem. Jednak po przeczytaniu 3 rozdziałów niewiele tak naprawdę można napisać, czy styl się zmienił, co należałoby poprawić i dlaczego ten styl jest niepowtarzalny. Okej, brak czasu - rozumiem. Wydaje mi się jednak, że autorka ocenianego bloga wolałaby poczekać trochę dłużej na ocenę, a otrzymać nieco obszerniejszą, bardziej wnikliwą i która opierałaby się przynajmniej na większości tekstu, a nie znikomym fragmencie.
  "Swojego czasu" oceniałam tego bloga i wiem, że z treści można by wyciągnąć ciut więcej.
  Cóż, to by było na tyle.

  Życzę wszystkim oceniającym oczywiście powodzenia po reaktywacji, wielu zgłoszeń i wielu ocen :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam wszystkie rozdziały, ocenę mogłam wystawić na podstawie trzech i na takiej podstawie oceniłam. Autorka godząc się na regulamin zastosowany na naszej stronie przyjęła do wiadomości ilość branych pod uwagę rozdziałów. Jeśli coś jest dobre (a takie jest) widać to na pierwszy rzut oka. Dlatego za treść ma maksymalną ilość punktów, a obniżyłam je w większości za wygląd i szatę graficzną.

   Usuń