wtorek, 6 sierpnia 2013

[584] http://www.musicaddicted18.blogspot.com/

Cześć, to moja pierwsza ocena. Jeśli coś w niej będzie nie tak, proszę o napisanie uwag, to mi pomoże. :)

Adres bloga: Music Addicted
Autorka: SITT18
Oceniająca: Roza


1. Pierwsze wrażenie


 Adres, który znaczy uzależnienie od muzyki jak podpowiada wujek Google, od razu informuje mnie jakiego bloga będę oceniać. Pasuje do zawartości, jest jednak trudny do zapamiętania. O wiele lepiej wyglądałby, gdyby te dwa słowa były oddzielone myślnikiem.
 Napis na belce jest jedynie powieleniem adresu, nic odkrywczego. Nie sądzisz, że bardziej pasowałby tu jakiś cytat lub kawałek piosenki?
 Szablon jest w dwóch podstawowych kolorach: czerni i bieli. Pasuje do Twojego bloga i nie razi w oczy, a skoro już o tym mówimy, przejdźmy do grafiki.

8/10

2. Grafika
 Czerń i biel, dwa podstawowe kolory, świetnie pasują do Twojego bloga. Na nagłówku mamy słuchawki i... Hm, coś jakby strzykawkę. Co ma strzykawka do muzyki, nie wiem. Czyżby był to symbol owego uzależnienia?
 Czarna czcionka na białym tle, nic odkrywczego, jednak u Ciebie wygląda to bardzo dobrze. Jednak na Twoim miejscu zmieniłabym rozmiar liter – wielkość czcionki sprawia wrażenie, jakbyś chciała ,,zapchać'' czymś post i aby czytelnicy myśleli, że jest go więcej. To zdecydowanie zły pomysł. Spodobała mi się za to czcionka w tytułach i dodatkach – te cienie wyglądają świetnie.
 Szablon jest schludny, estetyczny i minimalistyczny, co dobrze wygląda. W dodatkach panuje porządek, wszystko dobrze się komponuje. 
 W postach jest bardzo dużo zdjęć, te, które widziałam ja, są dobrej jakości i wspaniale komponują się z tłem. Miejscami jest ich trochę za dużo, w większości notek jednak zachowałaś umiar i zdjęcia tam pasują.
 Krótko mówiąc, wygląd bloga nie jest zły, do poprawki powinna pójść czcionka w postach.

12/15

3. Treść
 Hm, masz na blogu sporo notek, uprzedzam więc, że wybrałam i oceniłam dziesięć.

 Początki bywają trudne...
 Fajnie, że oprócz przedstawienia się poinformowałaś czytelników o czym będziesz pisać i dodałaś swoją ulubioną piosenkę. 
 Cóż, za wiele tu nie ma do ocenienia. Przywitałaś się z czytelnikami i opowiedziałaś o sobie, zrobiłaś to dobrze, więc przejdźmy dalej.

 Gwiazdy, które odeszły za wcześnie...
 Wybrałaś ciekawy temat na post, jednak zabrakło mi uzasadnienia dlaczego ta książka aż tak ci się spodobała. Napisałaś, o czym ona jest, i że wzrusza. Z pewnością jest jednak więcej powodów, dla których według Ciebie jest aż taka ciekawa i warta przeczytania. Mogłabyś napisać, dlaczego ją kupiłaś: zachęcił Cię tytuł czy może spodobała Ci się okładka?
 Pokazałaś nam wprawdzie zdjęcia kilku artystów, ale cóż z tego, skoro nawet nie wiemy, kim oni są? Wstawienie ich nazwiska nie jest wielkim trudem, a czytelnicy dowiedzieliby się więcej.

 Top 10: polscy wokaliści
 Oprócz zdjęć gitarzystów dodałaś ich teledyski, to dobry pomysł. Jednak Top 10 samo w sobie nie jest oryginalne, jego temat też nie. Na połowie blogów o muzyce można teraz spotkać rankingi typu Dziesięć najlepszych gitarzystów czy dziesięć najlepszych piosenek. Na Twoim miejscu pomyślałabym o jakimś oryginalniejszym temacie, który przyciągnie czytelników. Zabrakło mi tu również czegoś od ciebie. Czytelnikom na pewno by się spodobało, gdybyś napisała, dlaczego lubisz akurat tych wokalistów i która ich piosenka najbardziej ci się spodobała. Top 10 jest w końcu po to, aby czytelnicy poznali autorkę bloga!

 Bon Jovi w Gdańsku.
 Spodobał mi się ten post, zwłaszcza, że zamieściłaś w nim własnoręcznie wykonane zdjęcia i filmik. Mam nadzieję, że postów w podobnym stylu będzie więcej. Długi i zapełniony nie suchymi faktami, a Twoimi przeżyciami. Nie ograniczyłaś się do informacji, że byłaś na koncercie i było super – podzieliłaś się z nami informacją o zaręczynach, które miały miejsce na koncercie i kilkoma innymi faktami. 

 Raj dla uszu... Def Leppard
 Po pierwsze – masz u mnie plus za własny opis zespołu, a nie ten od cioci Wikipedii. Jednak na Twoim miejscu dałabym trochę mniej zdjęć - ich wielka ilość wprowadziła zamęt w notce i sprawia wrażenie, jakby nie chciało Ci się pisać, więc zapchałaś go zdjęciami. Do tego osobom z wolniejszym internetem długo będzie ładować się strona z kilkunastoma zdjęciami i teledyskiem. Oczywiście, zdjęcia osób z zespołu są potrzebne, jednak ich wspólne fotki umieszczone na dole na Twoim miejscu ograniczyłabym do maksymalnie czterech.

 Top 10: Piosenki na wakacje
 Temat oryginalny, za co masz u mnie duży plus, nadal jednak brakuje mi wyjaśnienia, dlaczego nie wyobrażasz sobie wakacji właśnie bez tych piosenek. Usłyszałaś je w poprzednie wakacje w radiu? A może tekst i nastój muzyki skojarzył Ci się z wakacjami? Uzasadniaj swoje wybory w Top 10, a będzie zdecydowanie lepiej.

 Raj dla uszu... White Lion
 Świetnie opisałaś zespół, niestety, jak w poprzednim opisie tego typu, zdjęć jest tu zdecydowanie zbyt dużo. 
 Prócz podręcznikowych informacji na temat zespołu dodałaś kilka faktów ważnych dla fanów, co Ci się chwali. Mam nadzieję, że będę mieć szansę przeczytać więcej takich opisów.

 Krążkowo... 1988 – New Jersey
 Bardzo dobry post, tyle że... to nie jest recenzja, raczej Twój opis piosenek na płycie. Jest bardzo dobry, z pewnością zachęca do przesłuchania płyty i jest oryginalny. Widać, że postarałaś się przy pisaniu go,a co jeszcze ważniejsze, zachowałaś obiektywizm mimo tego, że oceniałaś płytę swojego ulubionego zespołu.

 Na 1000 odwiedzin, coś o SITT...
 Pisząc ten post, dałaś czytelnikom szansę, aby Cię poznali. Dzięki niemu domyśliłam się, po co w adresie bloga masz osiemnastkę. To bardzo dobrze, że nie opisywałaś siebie według sztywnych zasad. Każdy opowiada o sobie tak, jak chce i umie – Ty chciałaś tak, więc tak to zrobiłaś.

 Muzyczne podsumowanie tygodnia #6
 Na koniec postanowiłam przeczytać ostatnie podsumowanie.
 Miałaś bardzo dobry pomysł z wykresem pokazującym, która piosenka cieszyła się największą popularnością. Tekst i teledysk z tą, która miała najwięcej wyświetleń również jest bardzo pomysłowy. Nic więcej nie napisałaś.

 Umiesz lekko pisać, a dzięki temu Twoje teksty czyta się płynnie. W niektórych postach zabrakło mi Twojego zdania, a przecież czytelników interesuje, co sądzisz o danym zespole. Umiesz być obiektywna nawet wówczas, gdy piszesz o swoim ulubionym zespole. Dodajesz sporo zdjęć, aby pokazać czytelnikowi, jak wyglądają Twoi ulubieni artyści, ale mogłabyś ograniczyć ich ilość. Twoje opisy są oryginalne i pomysłowe, wszystkie teksty są tylko Twojego autorstwa. Umiesz świetnie opisać różne wydarzenia oraz fakty o zespołach. Widać różnicę między pierwszymi a ostatnimi postami. Piszesz dobrze, a jeśli będziesz ćwiczyć, z pewnością będzie jeszcze lepiej.

26/30
4. Poprawność

 Początki bywają trudne...
 ,,miło mi was poznać !'' - przed kropkami, znakami zapytania i tak dalej nie stawiamy spacji.
 ,,mała Madzia idąca z walkman'em i słuchająca'' – walkmanem. Bez apostrofa.
 ,,niemiłosiernie, dziwny wieczorny napływ weny'' – przecinek między dziwny a wieczorny.
 ,,Najśmieszniejsze moje "poczynania" z poznawaniem muzyki'' – Moje najśmieszniejsze ,,poczynania'' z poznawaniem muzyki.
 ,,nie sprawia mi przyjemności, słuchanie'' – podwójna spacja.
 ,,klasyczny, dobry rock 'n' roll, ale też'' - rock'n'roll. Bez spacji.
 ,,serce może wyglądać tak :'' - nigdy nie stawiamy spacji przed znakami przestankowymi.

 Gwiazdy, które odeszły za wcześnie...
 ,,wrośnięte są w historię rock 'n' rolla.'' - rock'n'rolla.
 Emotikona nie zastępuje kropki, pamiętaj o tym. Ten błąd powtarza się wielokrotnie w kilku postach. Nie będę wypisywać każdej brakującej kropki w każdym poście, więc przejrzyj notki i dostaw brakujące kropki.

 Top 10: gitarzyści
 ,,od gitarzystów, bo kocham dźwięk gitary, po prostu.'' - od gitarzystów, bo po prostu kocham dźwięk gitary.

 Bon Jovi w Gdańsku.
 Na końcu tytułu nie stawiamy kropek.
 ,,płacze z nadmiaru emocji, czy to dobrych czy złych, nieważne, po prostu'' – płacze z nadmiaru emocji, nieważne, dobrych czy złych, po prostu.
 ,,sama scena, maska samochodu, wprowadzająca'' - zamiast przecinka po słowie scena równie dobrze możesz użyć myślnika lub dwukropka. Wtedy drugi przecinek będzie zbędny.
 ,,wersji Jona no a oświadczyny nie dość że miały miejsce to oczywiście zostały'' – wersji Jona, a oświadczyny nie dość, że miały miejsce, to oczywiście zostały.
 ,,Koncert Bon Jovi... jasnym było, że będzie to'' – Koncert Bon Jovi... było jasne, że będzie to.
 ,,Usłyszeliśmy więc tą piosenkę w akustycznej'' – tę piosenkę. 

 Raj dla uszu... Def Leppard
 Błędów brak.

 Top 10: Piosenki na wakacje
 Zastanów się nad tytułami Top 10 – raz jego temat zaczynasz od małej litery, a raz od dużej. Nie lepiej trzymać się jednej wersji?

 Raj dla uszu... White Lion
 Wielokropek jest tu całkowicie zbędny, równie dobrze możesz zastąpić go myślnikiem lub dwukropkiem.
 ,,która zawierała nowe wersje starych piosenek grupy i która miała być początkiem powrotu'' – która zawierała nowe wersje starych piosenek grupy i miała być początkiem powrotu.

 Krążkowo... 1988 – New Jersey 
 Nie wyłapałam żadnych błędów.

 Na 1000 odwiedzin, coś o SITT...
 W poście jest bardzo dużo emotikonek. Pamiętaj, żeby one nie zastępowały kropki!
 ,,zło wszechświata. Znajdę ! Kiedyś...'' - przed wykrzyknikami nie stawiamy spacji.
 ,,denerwuje, ale hej ! to nie oznacza'' - jak wyżej. Prócz tego zdanie po wykrzykniku zaczynamy z dużej litery.

 Muzyczne podsumowanie tygodnia #6
 Zero błędów.

 Cóż, błędów robisz sporo, głównie są to jednak dodatkowe spacje, czasami brak logiki i spójności w zdaniach. Wystarczy, abyś przykładała większą uwagę do pisania i abyś nie robiła tego na szybko. W prawie wszystkich postach zastępujesz kropkę emotikoną, a nie powinnaś. Popracuj nad tym.

10/15

5. Ramki
 Na Twoim blogu panuje porządek, obok postów nie ma nic niepotrzebnego, na dole masz tagi – to bardzo dobry i wygodny układ. Wszystkie linki, których zresztą jest bardzo mało, działają. Podstron nie masz, są za to kolejne linki – teraz do Twoich kont w różnych serwisach, tu również wszystko działa. Możemy przejść dalej.

5/5

6. Dodatkowe punkty
 Jeden dodatkowy punkt za świetne opisy.

1/4

 Tak więc radziłabym Ci zmienić czcionkę w postach. Postaraj się również nie traktować emotikonek jako kropek. Piszesz bardzo dobre opisy, więc doskonal je, a Twój blog będzie coraz lepszy. Pomyśl nad założeniem spamownika – nie masz jeszcze spamu, ale warto go mieć chociażby po to, aby osoby, których blogi czytasz mogły poinformować cię o nowym poście. Jeśli masz taką możliwość, możesz zmienić tytuł na belce – blogi z nagłówkiem, który zachęca do czytania przyciąga o wiele więcej osób.

Po zsumowaniu łączna liczba punktów wynosi 61/79, co daje Ci ocenę dobrą.

7 komentarzy:

 1. Komentarz pisany na bieżąco.
  Ja przetłumaczyłabym adres jako "muzyczne uzależnienie", ale - jak powszechnie wiadomo - Google jest mądrzejszy od normalnego człowieka, jakim jestem ja. :)
  W "Pierwszym wrażeniu" powtarzasz wyrazy "bloga" i "szablon".
  Moim zdaniem strzykawka to symbol uzależnienia.
  Zgodzę się z Tobą co do czcionki - jest zdecydowanie za duża.
  W "Treści", opisując notkę "Gwiazdy, które odeszły za wcześnie", znowu... się powtarzasz, że tak to ujmę: "[...] ta książka aż tak ci się spodobała. Napisałaś, o czym książka jest, i że wzrusza. Z pewnością jest [...]".
  Aha, TĘ ilość, nie "tą" - jak napisałaś w podsumowaniu treści.
  Znaki przEstankowe ("Początki bywają trudne"), ponieważ: http://portalwiedzy.onet.pl/141689,,,,znaki_przestankowe_znaki_przystankowe,haslo.html
  Hehe, ja oceniam bloga, w którym błędy z pięciu rozdziałów mam zapisane na czterech stronach w Wordzie. Uwierz mi, SITT18 na pewno nie zrobiła aż tylu błędów, żebyś od razu musiała mówić, ze jest ich dużo. ;) Choć rzeczywiście, brak logiki może być uciążliwy.
  Ja też w sumie niedawno zaczęłam pisać oceny, więc wiem, jak się możesz czuć, publikując swoje zdanie na temat czyjegoś bloga. Mogę Cię pocieszyć, że najgorzej nie było, ale najlepiej też nie... Mimo to wierzę, że będziesz się doskonalić w tym zakresie. :)
  Pozdrawiam, Nessa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze słowami ,,tą'' i ,,tę'' zawsze mam trochę problemów, dziękuję więc za zwrócenie uwagi. :) Pozostałe błędy również zaraz poprawię.

   Usuń
  2. Użycie lub jest zależne od końcówki rzeczownika. Jeśli kończy się na "ę", to wtedy trzeba użyć "tę", a jeśli "ą" - "tą". Przykład:
   1. Zobaczyłem dziewczynę.
   2. Bawiłam się lalką.
   Wydaje mi się, że tak będzie Ci łatwiej to zapamiętać. :)

   Całuję,
   Madem.

   Usuń
  3. http://encyklopedia-shiibuyi.blogspot.com/2013/02/2-zaimki-wskazujace.html Nawet tu jest wszystko ładnie wyjaśnione...

   Usuń
  4. Mademoiselle, to właśnie nie zawsze jest zależne od końcówki rzeczownika. Co będzie według Ciebie, na przykład, z jabłonią (widzę (jaką?) jabłoń - tę czy tą?) Na końcu rzeczownika nie ma ani ę, ani ą.

   Wystarczy nauczyć się odmiany zaimka "ta" i po sprawie. W bierniku mamy "tę", w miejscowniku "tą".

   Usuń
 2. Miło mi przywitać na stażu. Liczę na owocną współpracę ;)
  Zdarzyło mi się zauważyć kilka rzeczy:
  - "O wiele lepiej wyglądałby, gdyby te dwa słowa by oddzielone myślnikiem."
  - "W postach jest bardzo dużo zdjęć, te, które widziałam ja są dobrej jakości i wspaniale komponują się z tłem. Miejscami jest ich trochę za dużo, w większości notek jest jednak zachowany umiar i zdjęcia tam pasują." Powtórzenie, to raz. Brakło przecinka po ja.
  - "Fajnie, że oprócz przedstawienia się poinformowałaś czytelników [tu wstaw przecinek] o czym będziesz pisać i dodałaś swoją ulubioną piosenkę."
  - " Cóż, za wiele tu nie ma do ocenienia – przywitałaś się z czytelnikami i opowiedziałaś o sobie, zrobiłaś to dobrze, więc przejdźmy dalej." - Przydałoby się zrobić z tego dwa zdania, ale to tylko takie moje widzimisię.
  - "Napisałaś, o czym książka jest, i że wzrusza." - Bez przecinka przed i.
  - "(...)zachęcił Cię tytuł, czy może spodobała Ci się okładka?" Bez przecinka przed czy.
  - "Wstawienie ich nazwisko nie jest wielkim trudem(...)." - NazwiskA.
  - "Na połowie blogów o muzyce można teraz spotkać rankingi typu Dziesięć najlepszych wokalistów czy dziesięć najlepszych piosenek." Widać, co nie pasuje. (Dziesięć najlepszych wokalistów...)
  - "tą ilość" - Ich ilość.
  Więcej uwag do oceny nie mam... Wydaje mi się, że niewiele więcej można byłoby powiedzieć o treści bloga z taką zawartością.

  Alpaka

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Ci bardzo za ocenę. Od zawsze mam problem z błędami interpunkcyjnymi i stylistycznymi, nic więc dziwnego że wyłapałaś ich sporo. Oczywiście będę starała się doskonalić w tym temacie. Jak tylko będę miała dostęp do komputera, poprawię błędy, które wyłapałaś i zastosuję się do Twoich rad ;). Mam tylko jedną uwagę. Mianowicie, na belce mam przecież "Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza", a napisałaś że przydałby się jakiś cytat. Niebardzo wiem o co chodzi...
  Pozdrawiam, Magda.

  OdpowiedzUsuń