niedziela, 3 czerwca 2012

KRYTERIA I PUNKTACJA DLA GRAFICZNYCH

1. PIERWSZE WRAŻENIE [10pkt.]
Wypowiadamy się o adresie bloga - piszemy, jakie wywarł na nas wrażenie, czy jest zwyczajny i pospolity, czy też tajemniczy, poetycki, innowacyjny. Zwracamy uwagę na jego zrozumiałość i prostotę, zastanawiamy się, czy łatwo go zapamiętać, czy też może sprawiać to trudności. Rozwodzimy się nad napisem na belce - mówimy jakie mamy w związku z jego przeczytaniem odczucia, wskazujemy na zwykłość lub oryginalność, doszukujemy się najdrobniejszych błędów - np. braku cudzysłowu czy autora w przypadku cytatu. Spoglądamy na szablon i ogólnie oceniamy jego wygląd - zwracamy szczególną uwagę na kolory (rażące, delikatne) oraz sprawdzamy, czy odpowiadają kategorii. Nie może zabraknąć podsumowania w postaci odpowiedzi na pytanie: Jakie pierwsze wrażenie wywarł na nas blog?


2. GRAFIKA [10 pkt.]
Rozwodzimy się nad kolorystyką (czy współgra z koncepcją bloga). Wypowiadamy się na temat nagłówka oraz tła wewnętrznego i zewnętrznego. Wskazujemy na wtapianie się poszczególnych elementów i tworzenie estetycznej, ładnie wyglądającej całości lub na jej brak. Piszemy o rozmiarze i kolorze czcionek na blogu. Jeśli jest button/awatar - zaznaczamy to, jeśli nie ma - omijamy ów brak lub wspominamy o nim wówczas, gdy uważamy to za konieczne. Doszukujemy się dodatkowych obrazków (np. w gadżetach, w notkach) i zwracamy na nie uwagę. Wypowiadamy się we własnym imieniu - o wykonaniu, trafności, estetyce lub odwrotnie - niedopasowaniu do tematyki i szpetocie. Piszemy, co sądzimy.


3. POSTY [40 pkt.]
Oceniamy zawartość postów. Co to oznacza? Zwracamy szczególną uwagę na ujęte w nich obrazki - ich wykonanie, estetykę, użyteczność i różnorodność, wymiary. Obowiązkowo upewniamy się i nawet sprawdzamy w sieci (!) czy są pobrane, czy wykonane przez autora strony. Bierzemy pod uwagę pomysłowość i oryginalność, gdyż blogów o tej tematyce jest bardzo dużo. Jeśli są jakieś treści pamiętnikowe, uwzględniamy ich ciekawość, barwę języka i styl pisania. Jeśli takowych nie ma, skupiamy się na innych, w końcu bez żadnych zdań nie da się napisać wpisu. Patrzymy na starania i podejście do sprawy , nie tylko umiejętności związane z obsługą graficznych programów - być może ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z fotoblogowaniem. Za obecność reklam i konkursów, w których nagrodami są komentarze nie dodajemy, ale odejmujemy punkty.


4. POPRAWNOŚĆ [20 pkt.]

✘ błędy ortograficzne
✘ błędy interpunkcyjne
✘ błędy rzeczowe
✘ błędy językowe
✘ błędy stylistyczne
✘ literówki
✘ emotikony (nadmiar, postawienie w złym miejscu itp.)

Wypisujemy wszystkie błędy, jakie znaleźliśmy (w notkach i na podstronach), zaznaczając, co gdzie jest, aby ułatwić autorowi ich poprawę. Tłumaczymy zasady poprawnej polszczyzny. Na końcu piszemy ogółem o liczbie i typie pomyłek (zwracamy uwagę na długość postów w stosunku do ilości "wpadek"). Na końcu wystawiamy punkty, mając to wszystko na uwadze.


5. RAMKI [5 pkt.]
Zwracamy uwagę na układ (pozycję) ramek. Dokładnie sprawdzamy ich zawartość. Wchodzimy na wszystkie podstrony i czytamy je. Piszemy, czego brakuje, a co jest zbędne. Oceniamy przede wszystkim menu (opis o sobie, linki), jeśli takowe istnieje. Obowiązkowo zwracamy uwagę na logistykę bloga - czy łatwo znaleźć to, czego szukałby potencjalny czytelnik.


6. PUNKTY DODATKOWE
[do 4 pkt. dodatnich i do 4 pkt. ujemnych]

Oceniający może, ale nie musi, wyróżnić coś w Twoim blogu i przydzielić lub odjąć za to punkty.  Na samym końcu piszemy krótkie podsumowanie (opcjonalnie).


Do zdobycia 85 pkt. + 4 dodatkowe

Punktacja:
89 - 85 ~ celujący (6)
84 - 77 ~ bardzo dobry (5)
76 - 65 ~ dobry (4)
64 - 46 ~ dostateczny (3)
45 - 39 ~ dopuszczający (2)
od 38 do zera ~ niedostateczny (1)