niedziela, 3 czerwca 2012

KRYTERIA I PUNKTACJA DLA INNYCH BLOGÓW

1. PIERWSZE WRAŻENIE [10pkt.]
Wypowiadamy się o adresie bloga - piszemy, jakie wywarł na nas wrażenie, czy jest zwyczajny i pospolity, czy też tajemniczy, poetycki, innowacyjny. Zwracamy uwagę na jego zrozumiałość i prostotę, zastanawiamy się, czy łatwo go zapamiętać, czy też może sprawiać to trudności. Rozwodzimy się nad napisem na belce - mówimy jakie mamy w związku z jego przeczytaniem odczucia, wskazujemy na zwykłość lub oryginalność, doszukujemy się najdrobniejszych błędów - np. braku cudzysłowu czy autora w przypadku cytatu. Spoglądamy na szablon i ogólnie oceniamy jego wygląd - zwracamy szczególną uwagę na kolory (rażące, delikatne) oraz sprawdzamy, czy odpowiadają kategorii. Nie może zabraknąć podsumowania w postaci odpowiedzi na pytanie: Jakie pierwsze wrażenie wywarł na nas blog?


2. GRAFIKA [10 pkt.]
Rozwodzimy się nad kolorystyką (czy współgra z koncepcją bloga). Wypowiadamy się na temat nagłówka oraz tła wewnętrznego i zewnętrznego. Wskazujemy na wtapianie się poszczególnych elementów i tworzenie estetycznej, ładnie wyglądającej całości lub na jej brak. Piszemy o rozmiarze i kolorze czcionek na blogu. Jeśli jest button/awatar - zaznaczamy to, jeśli nie ma - omijamy ów brak lub wspominamy o nim wówczas, gdy uważamy to za konieczne. Doszukujemy się dodatkowych obrazków (np. w gadżetach, w notkach) i zwracamy na nie uwagę. Wypowiadamy się we własnym imieniu - o wykonaniu, trafności, estetyce lub odwrotnie - niedopasowaniu do tematyki i szpetocie. Piszemy, co sądzimy.3. POSTY [40 pkt.]
Oceniana jest ich zawartość - treści (styl pisania, barwa słowa) i grafika (estetyka, rozmiar, przydatność, kolorystyka). Dokładnie analizujemy wpisy i szukamy przesłania. Sprawdzamy, czy są naprawdę ciekawe, czy może są monotematyczne. Zwracamy uwagę przede wszystkim na fakt, czy taki blog zainteresowałby potencjalnego czytelnika. Pamiętajmy, że najważniejszy jest komfort psychiczny czytelnika.4. POPRAWNOŚĆ [20 pkt.]

✘ błędy ortograficzne
✘ błędy interpunkcyjne
✘ błędy rzeczowe
✘ błędy językowe
✘ błędy stylistyczne
✘ literówki
✘ emotikony (nadmiar, postawienie w złym miejscu itp.)

Wypisujemy wszystkie błędy, jakie znaleźliśmy (w notkach i na podstronach), zaznaczając, co gdzie jest, aby ułatwić autorowi ich poprawę. Tłumaczymy zasady poprawnej polszczyzny. Na końcu piszemy ogółem o liczbie i typie pomyłek (zwracamy uwagę na długość postów w stosunku do ilości "wpadek"). Na końcu wystawiamy punkty, mając to wszystko na uwadze.


5. RAMKI [5 pkt.]
Zwracamy uwagę na układ (pozycję) ramek. Dokładnie sprawdzamy ich zawartość. Wchodzimy na wszystkie podstrony i czytamy je. Piszemy, czego brakuje, a co jest zbędne. Oceniamy przede wszystkim menu (opis o sobie, linki), jeśli takowe istnieje. Obowiązkowo zwracamy uwagę na logistykę bloga - czy łatwo znaleźć to, czego szukałby potencjalny czytelnik.


6. PUNKTY DODATKOWE
[do 4 pkt. dodatnich i do 4 pkt. ujemnych]

Oceniający może, ale nie musi, wyróżnić coś na ocenianym blogu i przydzielić lub odjąć za to punkty. Na samym końcu piszemy krótkie podsumowanie (opcjonalnie).

Do zdobycia 85 pkt. + 4 dodatkowe

PUNKTACJA
89 - 85 ~ celujący (6)
84 - 77 ~ bardzo dobry (5)
76 - 65 ~ dobry (4)
64 - 46 ~ dostateczny (3)
45 - 39 ~ dopuszczający (2)
od 38 do zera ~ niedostateczny (1)