poniedziałek, 2 września 2013

[599] http://collegium-magicae.blogspot.com/

Adres bloga: collegium-magicae
Autorka: Rowindale
Oceniająca: Roza

1. Pierwsze wrażenie
 Collegium Magicae, zachęcający i ciekawy adres. Oryginalny i prosty do zapamiętania, a przy tym trochę tajemniczy, zachęca do przeczytania już od pierwszego wejścia na blog.
 Z belki dowiaduję się, że adres to nazwa Mazowieckiej Wyższej Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Coraz bardziej zaczyna mi się podobać, między innymi dlatego, że akcja dzieje się w Polsce, a nie w Anglii, jak jest w większości blogów.
 Aktualności nad notkami są przydatne, ale datę publikacji dwudziestego siódmego rozdziału oraz informację o tym, że jest w trakcie pisania, możesz zawrzeć w jednym podpunkcie.
 Na dole jest wysuwana stopka. No proszę, masz nawet krótki zwiastun swojego opowiadania! Szkoda, że sporą jego część zasłania liczba wyświetleń oraz banner umożliwiający polubienie bloga na facebooku. Co do tych statystyk - przeciętnego czytelnika niezbyt interesuje jego numerek, wiesz? Obok jest chat - bardzo dobry pomysł, który pozwala porozmawiać z autorką. Proponujesz czytelnikom, aby stali się bohaterami Twojego opowiadania. To świetny i oryginalny pomysł.
 Krótko mówiąc, pierwsze wrażenie jest bardzo dobre, przydałoby się zrobić coś ze statystykami i bannerem zasłaniającymi filmik oraz dokonać jednej poprawki w ,,Informacjach''.

9/10

2. Grafika
 Blog jest utrzymany w niebieskim kolorze, co wygląda bardzo ładnie. Szkoda tylko, że pasek boczny najeżdża na głowę dziewczyny na szablonie. Nie pasuje tu czarny pasek bloggera - można go na przezroczysty?
 Napis na szablonie jest rozbudowaniem adresu. Tylko jedno prawdziwie magiczne miejsce. Idealnie pasuje do opowiadania i zapada w pamięć. Zazwyczaj takie rozbudowanie nie wygląda dobrze i sugeruje, że autorowi nie chciało się nic wymyślić, ale u Ciebie wygląda ono idealnie.
 Mam uwagę co do czcionki - czarny tekst z cieniami może i wygląda fajnie, ale po dłuższym czasie męczy oczy i zniechęca do dalszego czytania. Dużo lepiej byłoby zrezygnować z tych cieni. Plusem jest to, że wielkość jest w sam raz.
 Podsumowując, zlikwidować cienie w czcionce i ewentualnie zmienić pasek bloggera na przezroczysty, bo podejrzewam, że z nieszczęsnym paskiem na głowie dziewczyny nie da się nic zrobić.

12/15

3. Treść
 Początek
 Jeszcze nigdy nie spotkałam się z narracją w liczbie mnogiej, więc czytanie prologu było dla mnie tym bardziej ciekawsze. Jednak niektóre zdania brzmią co najmniej dziwnie. Choćby ,,ruszacie w stronę swoich domów'' - tu lepiej brzmiałoby ruszacie w stronę swojego domu
 Muszę przyznać, że zaintrygowałaś mnie tym prologiem. Brzmi jak reklama Collegium Magicae, z czymś takim jeszcze nigdy się nie spotkałam. Od razu widać, że masz oryginalny pomysł na to opowiadanie i że będzie ono ciekawe.

 Chapter 1
 Za ten rozdział mogę Cię tylko pochwalić. Akcja już się zaczyna, fabuła zapowiada się bardzo ciekawie, opisy są cudowne, a dialogi realne, co razem daje fantastyczny efekt. Wszystko intryguje i zachęca czytelnika do dalszego czytania. 

 Chapter 2
 Twój lekki styl pisania sprawia, że rozdziały czyta się błyskawicznie. Plusem jest również realność - wszystko, od dialogów i postaci do opisów, jest jak najbardziej prawdziwe. Do tego wydarzenia, które dzieją się w Polsce dodatkowo zachęcają do czytania. 
 Widać już początki akcji, która zapowiada się bardzo dobrze. 

 Chapter 5
 W tym rozdziale podałaś sporo faktów, aby przybliżyć czytelnikom historię Collegium Magicae. Widać też małe różnice w Twoim stylu, który robi się coraz lepszy i płynniejszy. Opowiadanie coraz bardziej wciąga, a bohaterzy są świetnie wykreowani.

 Chapter 10
 Opowiadanie robi się coraz bardziej magiczne, dzieje się coraz więcej. Bardzo podobają mi się opisy - jest ich dostatecznie dużo, by czytelnik mógł sobie wyobrazić dane miejsce, postać lub rzecz, i nie tak wiele, by go nudziły. Dialogi są zawsze żywe, a postacie zachowują się tak, jak prawdziwi ludzie. Całość czyta się płynnie, a każde wydarzenie jest coraz ciekawsze i coraz bardziej zachęcające do dalszego czytania.

 Chapter 13
 Akcja powoli się rozkręca, dodajesz też sporo wątków pobocznych. Wszystko jest idealnie rozplanowane, widać też znaczne poprawy w stylu oraz opisach. Po przeczytaniu każdego rozdziału pozostaje niedosyt, który pragnie się zaspokoić kolejnym, świetnym tekstem. Akcenty humorystyczne sprawiają, że opowiadanie jest jeszcze lepsze.

 Chapter 20
 Każdy rozdział jest coraz lepszy od poprzedniego, Twój styl i zdolności pisania również się poprawiają. Dobrze planujesz każde wydarzenie, wszystko dzieje się w odpowiednim czasie. Czytając Twoje opowiadanie, czytelnik ma złudzenie, że to wszystko naprawdę się dzieje. Do tego dochodzi niezwykła oryginalność i świetne pomysły. Opowiadanie jest po prostu fantastyczne.

 Chapter 24
 W tym rozdziale dzieje się bardzo dużo. Akcja jest po prostu świetna i idealnie rozplanowana, a pomysł na nią miałaś świetny. Mogę Cię tylko pochwalić - za wszystko, co jest w tym cudownym rozdziale.

 Chapter 25
Kolejny niezwykle ciekawy rozdział. Styl jest wyraźnie coraz lepszy, poprawiła się też jakość opisów i dialogów. Są jeszcze bardziej realistyczne, a przy tym zwięzłe. Do tego w każdym rozdziale coś się dzieje. Chociaż opowiadanie jest długie, jest również na tyle ciekawe, że zapalony czytelnik mógłby przeczytać je w jedno popołudnie, i z chęcią przeczytałby więcej.

 Chapter 26
Ostatni rozdział na blogu. Szkoda, bardzo mi się podobało Twoje opowiadanie.
Rozdział bardzo ciekawy, w pewnej chwili również smutny, chociaż w sumie należało się tego spodziewać. Wielkim plusem jest to, że rozdziały są długie i ciekawe. Akcja jest zaplanowana, nic nie dzieje się ot tak - wszystko ma jakieś następstwa, czasem dobre, a czasem złe. I to właśnie jest dobre w Twoim opowiadaniu.

 Podsumowując - dokładne opisy, żywe dialogi, realistyczność postaci oraz Twój lekki, jedyny w swoim rodzaju styl dają niepowtarzalne, magiczne opowiadanie. Jest po prostu idealne. Jestem pewna, że jeszcze nie raz do Ciebie zajrzę.

30/30

4. Poprawność
 Początek
 ,,następnie usiąść przed telewizorem i przy dźwiękach ekranowych posilić się'' - jeszcze nigdy nie spotkałam się z czymś takim ja dźwięki ekranowe. Nie musisz silić się na wyszukany język, bo on nie brzmi dobrze. Lepiej byłoby napisać wszystko w prostym stylu.
 ,,Szukając interesującego was kanału, trafiacie na czarny ekran z dziwnym, białym symbolem.'' - Nie możemy trafić na ekran, bo już w niego patrzymy. Można napisać to zrozumialej.

 Chapter 1
 ,,krótkich, pofarbowanych na „rubinową czerwień” włosach . O takich'' - wkradła Ci się dodatkowa spacja przed kropką.
 ,,Ni widu, ni słychu, nawet nie mogę się pochwalić,'' - zazwyczaj mówi się ,,Ani widu, ani słychu''. Forma, którą napisałaś, chociaż poprawna, brzmi trochę dziwnie.
 ,,przeżyje niezapomnianą przygodę w świecie magii i albo powróci do codzienności w Świecie Techniki, albo na zawsze pozostanie w Świecie Magii.'' - dlaczego ,,Świat Magii'' raz jest napisany z małej, a raz z wielkiej litery?
 ,,Droga szła przez nieuczęszczane przez ludzi tereny oraz była w 100% naturalna.'' - Droga prowadziła przed nieuczęszczane przez ludzi tereny oraz była w stu procentach naturalna.
 ,,Wiesz zostało niewiele czasu i'' - przecinek po ,,wiesz''.
 ,,Gdy w pokoju zrobiło się całkowicie ciemno z pracy wróciła matka'' - przecinek przed ,,z''.
 ,,napisem Nieupoważnionym wstęp wzbroniony, zacisnęła mocniej pięści, by następnie'' - bardziej pasuje tu słowo ,,zaciskała''.
 ,,Obraz kojarzył jej się z filmami o II Wojnie Światowej'' - w opowiadaniach liczby piszemy słownie.

 Chapter 2
 ,,Chciała, wpędzić Anię w zakłopotanie, nim przekaże wesołe wieści'' - przecinek po ,,chciała'' jest zbędny.
 ,,mogły ruszyć na przystanek autobusowy linii 500, by trafić do Arkadii'' - liczby piszemy słownie.
 ,,Bałam się, że wiesz no'' - przecinek przed ,,no''.
 ,,Uspokój się bo mnie udusisz'' - przecinek przed ,,bo''.

 Chapter 5
 ,,zaś prędkość jaką rozwijał (miejscami 200 km/h), była '' - liczby piszemy słownie!
 ,,do przyjaciółek. Wcisnęła się jako trzecia i z niesmakiem'' - co tu robi ta przerwa?
 ,,terenie Czerska pochodzą sprzed 2 tys. lat. W tamtym czasie znajdował się na tych terenach cmentarz popielicowy. Najstarsza, choć krótkotrwała osada istniała między VI a VIII w. Ślady następnej osady pochodzą z IX– X w. budowano wówczas domy słupowe. Stałe osadnictwo rozpoczęło się w XI w. Na całym'' - po pierwsze, liczby piszemy słownie, o czym już wspominałam. Po drugie, nie używamy skrótów typu np. czy w.

 Chapter 10
 ,,Aniko to jest Bombardier, Bombardierze to jest Anika.'' - Aniko, to jest Bombardier. Bombardierze, to jest Anika.

 Chapter 13
 ,,gdyby nie jedno tyci, malusie zdarzenie'' - lepiej brzmiałoby ,,tycie''.
 ,,Przeprosiny zostały przyjęte jednak napój nijak nie chciał wyjść z ciuchów'' - przecinek przed ,,jednak''.
 ,,Widzisz nie do końca panuję nad swoim darem. – z zakłopotaniem'' - przecinek po ,,widzisz'', a kropki po ,,darem'' być nie powinno.
 ,,No właśnie jaki? Ewelina głowiła'' - przecinek po ,,właśnie''.
 ,,Na reszcie jesteś! – rzuciła'' - ,,nareszcie'' piszemy razem.
 ,,Przepraszam cię bardzo. – tu zwróciła'' - kropka jest niepotrzebna.
 ,,Taaa o całe pięć minut!'' - przecinek przed ,,o''.
 ,,Widziałyście może Zuzke?'' - Zuzkę.
 ,, Amel odpuść, przecież ona dopiero'' - przecinek po ,,Amel''.
 ,,Koli z lodem i cytrynką. – odpowiedziała nie bardzo wiedząc'' - Coli, kropka jest zbędna, postaw za to przecinek po ,,odpowiedziała''.
 ,,koli z lodem i cytryną. – mówiąc to na stoliku'' - jak wyżej. Coli, a kropka niepotrzebna.
 ,,zapytała speszona bojąc się najgorszego.'' - przecinek przed ,,bojąc''.

 Chapter 20
 ,,To dopiero pierwszy, taki prawdziwy dzień'' - przecinek jest zbędny.
 ,,Dobra uciekam na zajęcia!'' - a tutaj go nie ma. Powinien być po ,,dobra''.
 ,,Dla niej liczył się fakt, że ma w sobie choćby i nędzną iskierkę mocy. Kiedy w końcu przyszedł czas na piątkowy obiad, była tak szczęśliwa i wyluzowana, że aż promieniała. Z iskierkami radości w oczach, wyczekiwała nadejścia przyjaciółek.'' - Powtórzenie słowa ,,iskry''. Może z radością w oczach wyczekiwała nadejścia przyjaciółek?
 ,,Ewel ty nie bądź taka hej do przodu.'' - przecinek po ,,Ewel''.
 ,,Jak na razie wygrywasz Aniu.'' - a tutaj przed ,,Aniu''.
 ,,Zakładamy się z Sandrą ile dni wytrzymasz bez żadnej wtopy.'' - kolejny przecinek przed ,,ile''.
 ,,Cześć dziewczyny! – Do grupki dołączyła'' - przecinku? Powinieneś być przed ,,dziewczyny''!

 Chapter 24
 ,,Oh jak wy nic nie rozumiecie!'' - Och, a po nim przecinek.
 ,,Niestety moi mili, nawet nie zdajecie sobie'' - przecinek po ,,niestety''.
,,Ewelina ziewnęła przeciągle próbując mocniej nakryć się'' - przecinek po ,,przeciągle''.
,,Kiedy się denerwuję nie mogę spać'' - przecinek przed ,,nie mogę''.

 Chapter 25
,,Nie zameldowałyście się w żadnej z gospód, co robiłyście przez całą noc?'' - przed ,,co'' przydałoby się słówko ,,więc''.
,,Wiesz było tam strasznie przytulnie i było palenisko to żeśmy rozpaliły i w ogóle'' - Wiesz, tam było strasznie przytulnie. I było palenisko, to żeśmy rozpaliły i w ogóle.
,,O świetnie, że jesteś Madziu'' - O, świetnie, że jesteś, Madziu.
,,Cóż pozostałych nie złapałem, więc teoretycznie mogę uznać'' - przecinek po ,,cóż''.
,,Madziu nie mieszaj się w sprawy moich podopiecznych'' - i kolejny po ,,Madziu''.
,,Ojejku jak się pięknie mieni!'' - a tutaj przyda się po ,,ojejku''.

 Chapter 26
,,Ludzie powoli zapominają o dogodnościach zaś na pierwszy ogień idą komórki i komputery'' - przecinek przed ,,zaś''.
,,Ty jesteś Kasandra prawda. Widziałyśmy się już przed salą kiedy czekałam na test.'' - Ty jesteś Kasandra, prawda? Widziałyśmy się już przed salą, kiedy czekałam na test.
,,Błyskotliwe spostrzeżenie droga panno Solan'' - przecinek przed ,,droga''.
,,Ale ja nie mam rzadnego hasła. Skąd się bierze takie hasło'' - żadnego, nie rzadnego.
,,że tej jędzy nie polubi coćby piekło miało'' - choćby. Zgubiłaś jedną literkę.
,,Hasłem jest twoje imię i nazwisko głąbie'' - przecinek przed ,,głąbie''.
,,Iwona Solan słucham?'' - a tutaj kolejny przed ,,słucham''.
,,Przykro mi ale nie mam żadnej córki Eweliny.'' - Przecinek przed ,,ale''.
,,ale słyszałem twoją kłutnię z mamą.'' - kłótnię.
,,Odnalezienie stajni po ciemku, mogło nie być wcale takie proste.'' - a tu przecinek jest zbędny.

 Podstrona ,,Rowindale!''
 ,,do zbierania książek nie podchodzi bod bibliofilstwo'' - bod? A może ,,pod''?

 Robisz trochę błędów, jednak nie jest to zatrważająca ilość. Głównie są to źle postawione przecinki lub ich brak. Może Ci pomóc ten poradnik. Jest też trochę literówek, co zapewne wynika z pośpiechu. Dobrze byłoby przeczytać jeszcze raz tekst przed opublikowaniem. Zapamiętaj również, że w opowiadaniach liczby piszemy słownie. Powinnaś pomyśleć nad betą, która zadbałaby o interpunkcję. Polecam tę stronę.
Mam również zupełnie subiektywną uwagę, nie wpływającą na punktację - skoro mieszkamy w Polsce, a akcja opowiadania również dzieje się w Polsce, to dlaczego nadajesz rozdziałom angielski tytuł ,,chapter''? Nasze polskie ,,rozdziały'' również dobrze wyglądają.

10/15

5. Bohaterowie
 Wszyscy, bez wyjątku, są wykreowani realnie i ciekawie. Mają zarówno wady i jak i zalety, każdy z nich ma swój własny charakter. Jest ich sporo, ale rubryka im poświęcona ułatwia orientacje w opowiadaniu. Nie mogę dać innej liczby punktów niż wszystkie siedem. Chyba nie ma większego sensu, abym ich wszystkich opisywała, bo do każdego napisałam same pochwały.

7/7

6. Ramki
 Bohaterowie - przydatna podstrona, dzięki której możemy poznać wszystkie postacie, których jest dość dużo.
 Kadra - również postacie, jednak tym razem są to nauczyciele. Przydatne i ładnie zrobione.
 Collegium - informacje o Collegium, mapki i rysunki. Podoba mi się, że sama narysowałaś mundurki oraz plany.
 Świat Magii - nie czytałam tam wszystkiego, ale miałaś bardzo dobry pomysł. To niezwykle przydatna podstrona.
 Streszczenie CM - krótkie streszczenia rozdziałów dla tych osób, które chcą odświeżyć pamięć o poprzednich rozdziałach lub którym nie chce się czytać, a historia ich interesuje. To również świetny pomysł.
 Odwiedzam - nazwa mówi sama za siebie. Rzecz obecna na większości blogów.
 Spam/Reklama - jak wyżej.
 Rowindale! - czyli Twój niezwykle ciekawy opis. 
 Wszystko jest na swoim miejscu, uporządkowane i ładnie wyglądające. 

5/5

7. Punkty dodatkowe
 +1 za pięknie narysowane mundurki.
 +1 za pomysł z ankietą. Jest po prostu świetny!
 +2 za całą magię zawartą w opowiadaniu, oryginalność i, jednym słowem, świetne pomysły.

4/4

Czas na zsumowaniu punktów, które zdobyłaś. Masz ich aż 77/86, co daje Ci zasłużoną ocenę bardzo dobrą. Od początku zdawało mi się, że to właśnie ją powinnaś otrzymać. Mogę Ci tylko gorąco pogratulować.

3 komentarze:

 1. Rozo, idziesz jak burza! Pochwalam, ale ocenę przeczytam jutro, bo muszę wstać po 7. To jest straszne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej! Jejku jej :) Normalnie, aż nie wierzę w to co widzę :P Pojawiła się ocenka mojego bloga :D Bardzo się cieszę z tego względu :) Dziękuję bardzo! :*
  No ale wracając do oceny XD W końcu przybyłam po to, aby ją skomentować :)
  Pierwsze wrażenie - pod koniec napisałaś, że rzeczy zasłaniają krótki zwiastun mojego bloga. Nie wiem jak u ciebie jest z rozdzielczością, ani tak dalej ale u mnie wszystko jest poukładane i nic na siebie nie nachodzi. Ciężko mi jest wyobrazić sobie o co dokładnie może ci chodzić. Co do liczby wyświetleń, może i czytelników nie zawsze obchodzi, ale ja lubię wiedzieć jak to u mnie wygląda ;p Poza tym potrzebowałam jakiegoś małego gadżetu, żeby wszystko było równo :P
  Grafika :)
  W tym momencie już sama się domyśliłam, że masz inną rozdzielczość i dlatego u ciebie inaczej wygląda szablon. Pasek boczny na większości ekranów o standardowej rozdzielczości (u mnie 1366x768) jest odsunięty od głowy dziewczyny. Co do cieni pod tekstem nie zgodzę się z tobą. Jako szabloniarka wiem, że bez nich tekst robi się nie czytelny. Ponieważ jesteś pierwszą osobą, która zgłosiła, że ciężko się czyta naprawdę wątpię w twój monitor ;p O ja niedobra, paskudna fe XD
  Treść! No i w końcu najważniejsza sprawa na której najbardziej mi zależało :) Jestem szczęśliwa, że poświęciłaś jej tyle uwagi. Nie mogę się do niczego przyczepić ponieważ zauważasz zarówno rozwój przy pisaniu jak i opisy.Także fakt, że historia jest dość niespotykana :) Mam nadzieję, że nawet po ocenie będziesz mnie jeszcze odwiedzać.
  Poprawność! Tu nie będę się z niczym sprzeczać ponieważ nie posiadam wystarczających do tego umiejętności :p Na temat moich błędów może wypowiedzieć się moja beta :D Cóż ja jako dysortografik walę byki jak szalona ;p Uwierz mi, ponowne czytanie nie ma tu nic do rzeczy ;p Choć przyznam się bez bicia, że niekiedy nie mam na to czasu :)
  To najważniejsze punkty choć i zauważyłaś odpowiednie dodatki jakie powstają, aby w pełni udokumentować moje opowiadanko, a także pomóc odwiedzającym we wszystkim się połapać.
  Bardzo dziękuję za tak wysoką ocenę, a także poświęcony mi czas, Mam nadzieję, że do zobaczenia jeszcze u mnie na blogu :)
  Gorąco pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, bardzo możliwe, że jest to wina mojej rozdzielczości (1024x768). Zaglądać z pewnością będę, bo historia bardzo mi się spodobała.
   Również pozdrawiam. :)

   Usuń