czwartek, 5 września 2013

[600] http://moje-zycie-w-barcelonie.blogspot.com/

Autorka: natalia08081
Oceniająca: Roza

1. Pierwsze wrażenie
Adres od razu informuje mnie, o czym będzie blog. Jest dość krótki i łatwy do zapamiętania. Napis na nagłówku jest tylko jego powtórzeniem, ale na belce mamy już cytat. Mam nadzieję, że sama go wymyśliłaś, bo jeśli nie, zabrakło tam autora i powinnaś dopisać cudzysłów. Zlikwiduj też kropkę na jego końcu i wstaw przecinek przed ,,gdzie''.
Na paskach bocznych masz sporo gadżetów. Zacznijmy więc po kolei:
- Google+ Followers. Hm... Zastanawiam się, po co ten napis, jeśli pod nim nic nie ma. Chyba śmiało możesz go skasować.
- O mnie. Znajduje się na prawie każdym blogu, nic oryginalnego.
- Łącza liczba wyświetleń. Wiesz, przeciętnego czytelnika nie interesuje jego numerek. Jeśli już koniecznie musisz mieć statystyki na blogu, przynajmniej zepchnij je gdzieś niżej.
- Archiwum bloga. Również standard, konieczna rzecz na każdym blogu.
- Moje. Nic tu nie ma. Czyżbym nagle oślepła, czy to Ty zapomniałaś tu czegoś napisać?
- Info. Fajnie, ale gdzie to info? Jak wyżej - nic tu nie ma.
- Translate. Skoro piszesz po polsku i w Polsce, jest małe prawdopodobieństwo, że zawita tu Rosjanin czy Niemiec i nagle zapragnie przetłumaczyć sobie Twój blog, więc śmiało możesz wyrzucić ten dodatek.
- Obserwatorzy. Przydatna rzecz.
- Kursor. Tutaj także pusto.
To już wszystko.
Mam jeszcze jedną uwagę, a mianowicie... długość strony! Nie potrzeba Ci aż pięciu postów, wystarczą dwa, góra trzy na stronie głównej. Jeśli czytelnik będzie chciał przeczytać więcej, ma archiwum.

7/10

2. Grafika
Na nagłówku widnieje młoda dziewczyna i jakiś piłkarz - prawdopodobnie główni bohaterzy opowiadania. Sam szablon jest ładny, nawet bardzo, szkoda tylko, że utrudnia rozczytanie nazw kart. Może kolor czcionki w nich zmień na inny, bardziej widoczny?
Właśnie, czcionka. Zacznijmy od plusów. Jest biała, co nawet fajnie wygląda na niebieskim tle i jest czytelna. Minusem jest jej wielkość. Nie myślałaś o zmniejszeniu jej? Mówię Ci, czytelnicy raczej mają dobry wzrok. Taka czcionka sprawia wrażenie, jakbyś chciała zapchać rozdział, byle wyszedł jak najdłuższy z jak najmniejszą ilość treści.
Krótko mówiąc, poprawić powinnaś wielkość czcionki.

13/15

3. Treść
Prolog
Krótka notka, w której przedstawiłaś główna bohaterkę i jej braci. Nic oryginalnego nie ma, post wydaje się być pisany na szybko i na siłę. Zero opisów, dialogi wydają się być bardzo sztuczne. O głównej bohaterce wiem tylko tyle, że ma na imię (chyba) Ines, ma dwóch braci i jest dorosła. Mam nadzieję, że w kolejnych rozdziałach przedstawisz wszystkich trochę lepiej.

Rozdział 1
Mam jedną uwagę - bracia Ines mają chyba z pięć czy sześć lat, tak? W takim razie mogę Ci z ręką na sercu powiedzieć, że dzieci w tym wieku już tak nie seplenią. Mogą mieć problemy z wymówieniem jakiejś litery, na przykład R, ale nie ze wszystkimi. Sama mam braci, którzy dopiero co skończyli sześć lat, i mówią już bardzo dobrze.
Poza tym ten rozdział jest taki sam, jak prolog. Dialogi są sztuczne, opisów dalej nie ma, nic nie wiemy.

Rozdział 8
Plusem jest długość rozdziałów - wcześniej były krótsze. Mam jednak wrażenie, że starasz się pisać jak najmniej na jak największej przestrzeni. Zdjęcia i gify - niby fajny pomysł, ale gdyby w opowiadaniu znalazł się wyczerpujący opis bohaterów czy miejsc, one nie byłyby konieczne.
Minusem jest sztuczność wydarzeń i dialogów oraz (cały czas!) brak opisów.

Rozdział 11
Kompletnie pomieszały mi się narracje. Nie piszesz, z czyjej perspektywy jest jaki kawałek rozdziału, mogę tylko zgadywać.
Niby jest akcja, ale jest taka... nienaturalna i sztuczna. Stanowczo przesadzasz z gifami i fotkami - jeśli już koniecznie musisz je dodawać, dodaj jedną na koniec, a nie wpychaj gdzie się da.

Przyszedł czas na krótkie podsumowanie. Plusem jest Twój styl - lekki i przyjemny. Niestety, więcej jest minusów. Nie ma opisów. Dialogi są sztuczne i całkowicie pozbawione realizmu, akcja niby jest, ale strasznie drętwa i przewidywalna. Brakuje mi tu uczuć bohaterów, opisu ich wyglądu oraz miejsc, w których się znajdują. Jeśli chcesz pisać dobre opowiadanie - przed tobą sporo pracy. Na początek trenuj opisy, bo są ważne. Spójrz na jakąś koleżankę i opisz ją na kartce najlepiej jak potrafisz. Przysłuchuj się, jak przebiegają różne rozmowy, jak zachowują się ludzie w poszczególnych sytuacjach, a kiedyś zobaczysz, jak bardzo styl pisania może się zmienić.

9/30

4. Poprawność
Prolog
Najgorszy błąd, jaki rzucił mi się w oczy, to... brak przecinków. W prawie żadnym poście ich nie ma. Polecam dokładnie przeczytać ten poradnik i zastosować się do rad w nich zawartych. Nie będę wypominać, gdzie brakuje przecinków, dobrze? 
,,domu dziecka, jednak mam jaszcze coś'' - jeszcze, nie jaszcze. Literówka.
,,moją zaledwie 4 lata.'' - Mają. Kolejna literówka. I liczby w opowiadaniu piszemy słownie.
,,Musze ich jak najszybciej z tam tond wydostać.'' - Muszę ich jak najszybciej stąd wydostać.
,,zmarli w tragicznym wypadku 3 lata temu'' - liczby piszemy słownie!
,,O 10 wyruszyłam z domu i po 15 minutach byłam'' - jak wyżej.
,,Po 20 minutach byliśmy już'' - jak wyżej. Ten błąd bardzo często się powtarza, nie będę go wymieniać, po prostu przejrzyj rozdziały pod tym względem, dobrze?
,,czy to nasz dom ?'' - przed znakami interpunkcyjnymi nigdy nie stawiamy spacji.
,,do domu dziecka ?'' - jak wyżej. Ten błąd bardzo często się powtarza, nie będę go wymieniać, po prostu przejrzyj rozdziały pod tym względem, dobrze?
,,ciężko o jakąś dobra prace a poza tym chce'' - ciężko o jakąś dobrą pracę, a poza tym chcę.

Rozdział 1
,,Musze zapomnieć o tym miejscu.'' - Muszę.
,,Weszłam na internet i zarezerwowałam'' - Dużo lepiej brzmi ,,włączyłam internet'' lub ,,usiadłam do komputera''. Nie da się ,,wejść na internet''.
,,zjedlismy posiłek.'' - zjedliśmy. Literówka.
,,zobaczyłyśmy Barta i Mateusz wtulonych'' - Bartka i Mateusza.
,,Trochę się boje'' - boję.
,,Dziękuje Ci jesteś kochana'' - w opowiadaniu nie piszemy ,,Ci'', ,,Twojego'', i tak dalej wielką literą. Piszemy małą. Poza tym po ,,ci'' powinnaś postawić przecinek.

Rozdział 8
,,coraz mniej wierze, że'' - wierzę. Juhu, znalazłam przecinek!
,,Proszę ją nie przemęczać'' - jej.
,,Jak wy się zachowujesz w szpitalu jesteś ! Nie krzyczcie tak !'' - Jak wy się zachowujecie, jesteście w szpitalu! Nie krzyczcie tak!
,,Chłopcy wyjdźcie na chwile'' - przecinek po ,,chłopcy''. Chwilę, nie ,,chwile''.

Rozdział 11
,,Trzeba to zgłosić na policje'' - policję.
,,po prostu się boje'' - boję.
,,Chce zemsty, chce żebyś'' - chcę, chcę.

Podsumowując, jest bardzo dużo błędów. Powinnaś zacząć używać przecinków oraz pamiętać, że przed znakami interpunkcyjnymi nie stawiamy kropek, a liczby piszemy słownie. Jest też pełno literówek. Dobrym wyjściem byłoby znalezienie porządnej bety, która poprawi chociaż trochę błędów, i czytanie rozdziału przed publikacją.

5/15

5. Bohaterowie
Nie ma sensu ich opisywać, bo wszyscy są podobni. Żadnemu nie nadałaś konkretnego charakteru, nie opisałaś ich wyglądu, emocji ani zachowań, znamy tylko imiona, wiek, czasem kilka innych suchych faktów. To tyle co nic. Pamiętaj, że w opowiadaniu są jedną z najważniejszych rzeczy, ba - wręcz jego podstawą, bo bez postaci nic nie napiszesz. Postaraj się bardziej rozpisywać, gdy pojawia się jakiś nowy bohater, opisz jego wygląd, podczas rozmowy opisuj emocje.

1/7

6. Ramki
Strona główna - standard na każdym blogu.
SPAM !!! - dlaczego między słowem ,,spam'' i wykrzyknikami jest spacja? Poza tym spamownik służy do reklam, nie od informowania o rozdziałach. Do tego służy gadżet ,,obserwatorzy''. Chyba wiesz, jak działa?
Informowani - zakładka zbędna. Każdy, kto chce dowiedzieć się o nowych rozdziałach na Twoim blogu, może go obserwować.
Bohaterowie - imiona i wiek bohaterów, ewentualnie jakaś ciekawostka. Albo trochę się rozpisz na temat postaci, albo usuń podstronę.
Moja twórczość :D - czyli spis Twoich blogów. Pożyteczna ramka.
I link do naszej ocenialni.

2/5

7. Punkty dodatkowe
Niestety, tym razem brak.

0/4

To wszystko. Nadszedł czas, aby zsumować punkty, które otrzymałaś i zobaczyć, jaką dostaniesz ocenę. No to liczymy! Punktów masz 37, co dało Ci ocenę dopuszczającą. Moim zdaniem ocena odzwierciedla aktualny stan Twojego bloga, w dodatku będziesz mogła ją jeszcze kiedyś poprawić. 

1 komentarz:

  1. Dawno nie było dwójek, i na to przychodzi pora. Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że jesteś nadal aktywna na ocenialni. Ja trochę stanęłam w miejscu... Spróbuję ruszyć, muszę.
    Podoba mi się kolorystyka na tym blogu.

    OdpowiedzUsuń