sobota, 14 września 2013

[604] http://because-it-is-love.blogspot.com/

Adres bloga: because-it-is-love
Autorka: Chemiccall
Oceniająca: Roza

1. Pierwsze wrażenie
 Ponieważ to jest miłość, oryginalny i zachęcający adres. Trochę trudny do zapamiętania, ale jeśli komuś naprawdę będzie zależało na przeczytaniu opowiadania, zapamięta go. 
 Napis na belce brzmi Eliksir życia. Zachęca do przeczytania, ale po co na jego końcu jest kropka? Mam nadzieję, że napis na nagłówku jest Twojego autorstwa, bo w przeciwnym razie powinnaś zaznaczyć, kto jest jego autorem, i wziąć go w cudzysłów. 
 Mam jedno zastrzeżenie co do paska bocznego - po co Ci na nim archiwum, skoro masz również spis treści? Właśnie, spis treści - niebieski kolor linków nie wygląda za dobrze, ba, po prostu nie mogę odszyfrować, co jest tam napisane.
 Nie wiem, po co Ci translator - piszesz bloga po polsku i w Polsce, więc szczerze wątpię, by ktoś zechciał przetłumaczyć bloga na rosyjski czy czeski.
 Krótko mówiąc, pierwsze wrażenie jest całkiem niezłe, przydałoby się poprawić kolor linków i zrezygnować z archiwum lub ze spisu treści. Można też usunąć translator.

8/10

2. Grafika
 Blog jest utrzymany w niebieskich odcieniach, co wygląda bardzo ładnie. Biała czcionka idealnie do tego pasuje. Jej wielkość jest w sam raz - nie za duża i nie za mała.
 Zdjęcie na nagłówku przedstawia głównych bohaterów opowiadania - Dracona i Lunę. Pierwszy raz spotykam taki parring, więc z tym większą chęcią przeczytam blog. Wracając do zdjęcia - wygląda bardzo ładnie, jakby było pokryte lodem lub szronem. 
 Nie mam tu nic więcej do oceniania, bo wszystko wygląda bardzo dobrze.

15/15

3. Treść
 1. Dwa różne światy. Dwie różne rodziny.
 Spodobał mi się pomysł dodawania przed notką linku do muzyki, z którą warto przeczytać rozdział. Delikatnie sugerujesz czytelnikowi, jaki będzie nastrój rozdziału i podpowiadasz mu, czego warto w tym czasie posłuchać.
 Ten rozdział to jakby przedstawienie głównych bohaterów i ich rodzin, oraz opisanie ich sposobu dotarcia do Hogwartu. Tytuł jest trafnie nadany, a sam rozdział jest ciekawy. Wiadomo już, kiedy rozgrywa się akcja opowiadania i o czym będzie. Jednym słowem, rozdział jest bardzo dobry.

 2. Gentelman czy potrzebujący?
 Sądziłam, że tylko poprzedni rozdział, będący wprowadzeniem, jest taki krótki, ale nie - ten jest podobnej długości. Lepiej publikować rzadziej, ale dłuższe rozdziały.
 Brakuje mi tu opisów wyglądu miejsc i bohaterów. Rozumiem, że większość czytelników wie, jak wygląda peron dziewięć i trzy czwarte, ale mimo wszystko mogłaś trochę go opisać. To nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie, i w dodatku sprawi, że rozdziały będą trochę dłuższe. 

 6. Nietypowa piosenka.
 Twój niepowtarzalny styl sprawia, że tekst czyta się łatwo i przyjemnie, jednak przez krótkie rozdziały czytelnik czuje niedosyt. Widać, że piszesz coraz lepiej - w opowiadaniu znajduje się więcej opisów i wydaje się być bardziej dopracowane.

 15. Spotkanie śmierciożerców - cz. 1
 Akcja już się rozkręciła, to bardzo dobrze. Miałaś dobry pomysł z rozdzieleniem rozdziału na pół w jednym z najważniejszych momentów.
 Widać coraz większe poprawy w Twoim stylu pisania. Wszystko jest dopracowane, jest coraz więcej tajemniczych wątków. Co tu dużo mówić - opowiadanie się rozkręca i poprawia na lepsze.

 21. Dorian Holmes.
 Bardzo cieszę się ze zwiększonej ilości opisów. Widać, że ćwiczysz się w sztuce pisania i niewątpliwie robisz postępy. Szkoda tylko, że rozdziały są takie krótkie - jestem pewna, że dłuższe lepiej by się czytało. 
 Dodajesz coraz więcej ciekawych wątków, które wpływają w mniejszym lub większym stopniu na główną fabułę. Umiesz zaciekawić czytelnika i zachęcić go do czekania na kolejny rozdział z niecierpliwością i zastanawianiem się, co będzie dalej.

 22. Pokój przesłuchań.
 Rozdział jest jeszcze krótszy od poprzednich. Zawiera głównie opis ucieczki Luny i Dracona oraz myśli Severusa. Jest ciekawy, tak samo jak wszystkie inne. Po przeczytaniu go czytelnik będzie się zastanawiał, gdzie znajdują się Draco i Luna. Umiesz wspaniale opisać emocje bohaterów, to zdecydowany plus w Twoim opowiadaniu.

 Przyszedł czas na krótkie podsumowanie. Masz oryginalny, lekki styl pisania, który zachęca czytelnika do zapoznawania się z notkami, które, niestety, są bardzo krótkie. Rozdziały zawierają dużo opisów emocji oraz uczuć, ale bardzo mało wyglądu miejsc i bohaterów. Masz bardzo dobry pomysł ze wstawianiem linków do muzyki, sugerując czytelnikowi, jaki utwór pasuje do danego rozdziału.

28/30

4. Poprawność
 1. Dwa różne światy. Dwie różne rodziny.
 ,,promienie słoneczne, prześwitywały w zwartych, jasnych smugach, przez czarne, prześwitujące lekko, jedwabne zasłony'' - po słoneczne nie powinno być przecinka, po smugach tak samo. Do tego powtórzenie słowa prześwitujące. Światło prześwitywało przez prześwitujące zasłony - trochę bez sensu, nie sądzisz?
 ,,Widocznie, dzięki skarpetką na stopach'' - skarpetkom, a przecinek zbędny.
 Niepoprawnie zapisujesz dialogi. Polecam ten poradnik i poprawienie dialogów.
 ,, Dobrze Draconie. Ojciec na ciebie już czeka'' - przecinek po dobrze
 ,,powiedziała lecz nadal nie wyszła z pokoju'' - przecinek po lecz.
 ,,Syn woostał i zdjął górę piżamy i gdy miał zdejmować szare spodnie dresowe w których spał spojrzał na rodzicielkę.'' - Syn wstał, zdjął górę od piżamy i gdy miał zdejmować szare spodnie dresowe w których spał, spojrzał na rodzicielkę.
 ,,zmienił spodnie dresowe, na ciemne dżinsy po czym założył koszulę. Gdy ją zapinał pozostawił dwa niezapięte guziki'' - zmienił spodnie dresowe na ciemne jeansy, po czym założył koszulę, pozostawiając dwa niezapięte guziki.
 ,,zaklęciemWingardium Leviosa, uniósł dwie brązowe walizki'' - przecinek jest zbędny. I zabrakło spacji.
 ,,Kufry wzbiły się w powietrze po czym poleciały za chłopakiem schodzącym po schodach'' - przecinek przed po czym.
 ,,Peron 9 i 3/4. - krzyknął'' - liczby zapisujemy w opowiadaniach słownie.
 ,,Już idę tatusiu! - krzyknęła wesoło'' - przecinek po idę.
 ,,Dziękuję tato. - powiedziała, po czym'' - i kolejny po dziękuję.

 2. Gentelman czy potrzebujący?
 ,,dziewczyna, rozglądała się po peronie'' - przecinek jest niepotrzebny.
 ,,zobaczyła Dracona Malfloy'a'' - powinnaś zajrzeć do serii o Harrym i sprawdzić, w jaki sposób jest zapisane nazwisko Malfoya.
 ,,Nie dostrzegła, ani w jego uśmiechu, ani w jego oczach, słynnego ,Malfloy'owskiego' uśmiechu, który gdy tylko ujrzał jej twarz, natychmiastowo zgasł'' - Nie dostrzegła na jego twarzy słynnego ,,Malfoyowskiego'' uśmiechu, który zgasł, gdy tylko chłopak ujrzał jej twarz.
 ,,Nie chciał aby ktoś z Ślizgonów zobaczył'' - nie chciał, aby któryś ze Ślizgonów zobaczył.
 ,,dodatku kilku mijów* złośliwości'' - chyba niechcący wkradła Ci się gwiazdka. A jeśli specjalnie, to gdzie wyjaśnienie, po co się tu znajduje?
 ,,Wyglądał jakby walizka była całkowicie pusta, i trzymał ją w jednej ręce, niezważając na ciężar.'' - Wyglądał, jakby walizka była pusta, i trzymał ją w jednej ręce, nie zważając na ciężar.
 ,,Nie wiem. Zależy gdzie będzie wolne'' - przecinek przed gdzie.
 ,,skłamał lekko. Po czym szybko dodał widząc jej uśmiech'' - skłamał lekko, po czym szybko dodał, widząc jej uśmiech:
 ,,Blond włosa pokiwała głową na znak zgody'' - nie lepiej brzmiałoby blondynka?

 6. Nietypowa piosenka.
 Nie rozumiem, po co stawiasz kropki na końcu tytułu.
 ,,Luna zwierzyła się jej w czasie wakacji z uczuć jakie czuła do ślizgona.'' - Luna zwierzyła się jej w czasie wakacji z tego, co czuła do Ślizgona.
 ,,Nosząca ślady czasu i użytkowania Czara przydziału, została położona na drewnianym taborecie'' - Nosząca ślady czasu i użytkowania, Tiara Przydziału została położona na drewnianym taborecie.
 ,,Na sali zapanował harmider. Dumbeldore wstał.'' - Dumbledore.
 ,,Dawny spokój powrócił; przemówił już sowim zwyczajnym, dość cichym i spokojnym, głosem'' - Dawny spokój powrócił; przemówił już swoim zwyczajnym, dość cichym głosem.
 ,,Minewra McGonagall wzięła do ręki'' - Minerwa.
 ,,edukacji magicznej przez pogłoski o Sami - Wiecie - Kim'' - Sami-Wiecie-Kim.
 ,,Czyli nie wszystko stracone. Pomyślała Luna.'' - zamiast kropki - przecinek.

 15. Spotkanie śmierciożerców - cz. 1
 ,,Młody Malfloy podszedł do ukrytego barku'' - Malfoy.
 ,,głos Dumbeldore'a był ostry i władczy'' - Dumbledore'a.
 ,,Och Draconie dobrze, że jesteś'' - och, Draconie, dobrze, że jesteś.
 ,,zastanawiając się ile już tu jest w tym okropnym miejscu'' - zastanawiając się, ile czasu już spędziła w tym okropnym miejscu.
 ,,Nie rób tak skarbie... Pamiętaj kto tu rządzi'' - przecinek przed skarbie i kto.
 ,, jedynie jedna postać nie posiadała charakterystycznych szat'' - a może tylko jedna?
 ,,jednak szybko je odgonił przywołując kostium poplecznika Czarnego Pana ze swojej szafy'' - przecinek przed przywołując.
 ,,pytając złapała go za rękaw szaty'' - przecinek po pytając.
 ,,przerwał będąc uciszony gestem dłoni przez Riddla'' - przerwał, uciszony gestem dłoni Riddle'a.
 ,,wszyscy skupili się na przybyszu zapominając o torturowaniu Lovegood'' - przecinek przed zapominając.

 21. Dorian Holmes.
 ,,Witaj Dorianie, również miło'' - przecinek po witaj
 ,,Dorian chciał zrobić wszystko by mu pomóc'' - i kolejny przed by.
 ,,po raz pierwszy w życiu zrobić coś niebezpiecznego pełnego szaleństwa'' - jeszcze jeden po niebezpiecznego.

 22. Pokój przesłuchań.

 ,,Zamknęła oczy licząc powolnie sekundy'' - zamknęła oczy, powoli licząc sekundy.
 ,,wczesnym świtem tak jak zamierzyli dnia poprzedniego''  - wczesnym świtem, tak, jak zmierzali poprzedniego dnia.
 ,,tereny były suche w całości zajęte przez bujną roślinność'' - tereny były suche i w całości zajęte przez bujną roślinność.
 ,,widok osoby na której mu zależało w tak opłakanym'' - przecinek po osoby.
 ,,jednak zamiast tego, na jego twarzy pojawił'' - za to tutaj jest zbędny.
 ,,Usiłując powstrzymać kolejne drżącymi rękami uwolnił ją z skrępowania linami'' - usiłując powstrzymać kolejne, drżącymi rękami uwolnił ją z lin, które ją krępowały.
 ,,osunęła się bezwładnie w jego ramionach nie mając siły'' - osunęła się bezwładnie w jego ramiona, nie mając siły.

 Błędów nie jest dużo, masz problemy z interpunkcją, a we wcześniejszych rozdziałach nieprawidłowo zapisywałaś dialogi. Radzę Ci przeczytać rozdział przed jego publikacją lub znaleźć porządną betę, która sprawdzi rozdziały pod kontem interpunkcji i poprawi Twoje błędy. Jest też trochę literówek, zapewne wynikających z pośpiechu. Poza tym musisz zapamiętać, że liczby w opowiadaniach piszemy słownie. Źle zapisujesz nazwiska niektórych bohaterów, w tym Malfoya, Dumbledore'a i Weasleya. Powinnaś przejrzeć serię o Harrym Potterze i zapamiętać, jak powinnaś je pisać. Widać jednak, że robisz postępy, a błędów jest coraz mniej.

11/15

5. Bohaterowie
 Co tu opisywać - wszyscy bohaterowie są zgodni z kanonem, a ci wymyśleni przez Ciebie, chociaż nieliczni, oryginalni i mający swój własny charakter. Każdy bohater ma zalety oraz wady, wszyscy inaczej się zachowują i umiesz doskonale opisać emocje i uczucia im towarzyszące. Mogę Ci dać tylko maksimum punktów.

7/7 

6. Ramki
 Horkruksy, czyli odnośnik do strony głównej. Moim zdaniem kompletnie niepotrzebny, przecież nagłówek również do niej przekierowuje.
 Tiara Przydziału, czyli bohaterowie. O każdym napisałaś kilka potrzebnych informacji, takich jak status krwi, rodzina czy pseudonimy.
 Ain Eingarp to nic innego jak informacje o blogu. 
 Mapa Huncwotów jest spisem treści. Wspominałam już o nieczytelności linków.
 Czekoladowe Żaby, czyli wszelkie nagrody, do których zostałaś nominowana. 
 Sowiarnia okazała się podstroną, bez której blog nie może istnieć, czyli spamownikiem.
 Fatalne Jędze to kącik muzyczny, ciekawy, chociaż ostatnio dość często widywany pomysł.
 Peleryna Niewidka, czyli Twój opis. Napisałaś, co lubisz, ile masz lat i podałaś linki do innych swoich blogów oraz możliwości kontaktu z Tobą. Przydatna podstrona.
 Świstokliki, czyli, naturalnie, linki.
 Każda z tych podstron prócz Horkruksów jest przydatna, zastanawia mnie jednak, po co dodałaś kropki po każdej nazwie.

4/5

7. Punkty dodatkowe
 +1, za Twój lekki styl, który sprawił, że opowiadania czytało mi się wyjątkowo przyjemnie.

1/4

A więc czas podliczyć punkty. Otrzymałaś ich 74, dzięki czemu otrzymujesz ocenę bardzo dobrą. Gratuluję!

15 komentarzy:

 1. "Źle zapisujesz nazwiska niektórych bohaterów, w tym Malfoya, Dambledore'a i Wesleya. Powinnaś przejrzeć serię o Harry Potterze i zapamiętać, jak powinnaś je pisać." - polecam oceniającej zastosować się do własnej rady. Aż się zastanawiam, czy to czasem nie jest ocenka-prowokacja...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzałam do książki i nadal sądzę, że zapisałam nazwiska dobrze. Jaki, według Ciebie popełniłam błąd?
   I nie rozumiem, gdzie Ty tu widzisz prowokację.

   Usuń
  2. Rzeczywiście, umknęła mi litera w nazwisku Weasleya, ale to nie powód aby twierdzić, że ocena jest prowokacją.

   Usuń
  3. No to chyba nawet czytać nie potrafisz...

   Usuń
 2. Od kiedy piszemy "Dambledore"?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dambledore, Wesley i gnębywitryski. Słodki jeżu na bananie. Od dzisiaj tak piszę, no bo skoro oceniająca to oczywiście sprawdziła, to musi być prawda.
  Przychodzi mi do głowy takie ładne przysłowie, zaczynające się "Uczył Marcin Marcina..."
  Jak nie umiesz pomagać, to chociaż nie szkodź.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wywiązała się, jak widzę, dość zacięta dyskusja. Każdy ma prawo się pomylić, ale na przyszłość, Rozo - sprawdzaj takie nazwy dokładniej. Mam obok siebie w tej chwili całą serię o Harrym Potterze, ale nawet bez sprawdzania po wielokrotnym jej przeczytaniu mogę powiedzieć, że zapisuje się "gnębiwtryski", "Dumbledore" i "Weasley".
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje serce zakochane w powieści pani Rowling właśnie pękło. Przebolałam zły zapis w ff, serio. Tylko że, na Kanapki z Dżemem, to jest OCENA! Zawsze mi się wydawało, (ale nie przejmuj się, ja głupia jestem) że oceniająca ma poprawić ewentualne błędy znajdujące się w tekście, a nie poprawiać je na (o ile to możliwe) jeszcze gorsze.
  Pozdrawiam i radzę kupić sobie jakąś książkę z serii HP. A nie, zapomniałam! Przecież ty już ją masz, w końcu sprawdziłaś w niej pisownię tych nieszczęsnych nazwisk.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piszę w sprawie przeniesienia mojego bloga do kolejki Pornografii. Oczywiście nie mam nic przeciwko i dalej cierpliwie będę czekała na ocenę. Niestety nie wiem, kiedy pojawi się kolejny rozdział mojego opowiadania i dlatego chciałabym prosić, żeby oceniająca wzięła pod lupę to, co na blogu zastanie, kiedy przyjdzie moja kolej, nieważne, jak aktualne czy też nieaktualne by to było. Mam nadzieję, że to nie problem. ^^'
  pill-of-happiness.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym spytać, czy zostanę przeniesiona zgodnie z datą zgłoszenia?

  [czarny-blues]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, data zgłoszenia będzie brana pod uwagę, gdy już wybierzesz Oceniającego, z tą różnicą, że nie będziesz mogła wyprzeć pierwszego bloga w danej kolejce (ponieważ Oceniający mógł już zacząć tworzyć jego ocenę).

   Usuń
  2. Poproszę zatem o umieszczenie mnie w kolejce Gnome.

   Usuń
 8. Hej, w takim razie proszę o przeniesienie mojego bloga her-infinity do kolejki oceniającej Eri. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepraszam, że tak późno komentuję ocenę, jednak na tygodniu nie miałam kompletnie czasu. Dziękuję za wszystkie uwagi - postaram się wziąć rady do serca :) Mam przy okazji pytanie, a zarazem wytłumaczenie - nie umiem usunąć strony głównej ze stron, czy jest na to jakiś sposób?

  Przepraszam również, za wszelkie kłopoty z uznaniem przez niektóre osoby oceny za prowokację. Nie piszę jak Stephen King, czy stylem wspaniałej Jane Austen, ale dopiero się uczę o ile można się tak wyrazić, i zgłaszając swojego bloga liczyłam po prostu na rady jak pisać lepiej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest - wystarczy w układzie kliknąć menu i ustawić, żeby się nie wyświetlała strona główna.

   Usuń