poniedziałek, 4 czerwca 2012

KRYTERIA I PUNKTACJA DLA PAMIĘTNIKÓW I DZIENNIKÓW

1. PIERWSZE WRAŻENIE [10pkt.] 
Wypowiadamy się o adresie bloga - piszemy, jakie wywarł na nas wrażenie, czy jest zwyczajny i pospolity, czy też tajemniczy, poetycki, innowacyjny. Zwracamy uwagę na jego zrozumiałość i prostotę, zastanawiamy się, czy łatwo go zapamiętać, czy też może sprawiać to trudności. Rozwodzimy się nad napisem na belce - mówimy jakie mamy w związku z jego przeczytaniem odczucia, wskazujemy na zwykłość lub oryginalność, doszukujemy się najdrobniejszych błędów - np. braku cudzysłowu czy autora w przypadku cytatu. Spoglądamy na szablon i ogólnie oceniamy jego wygląd - zwracamy szczególną uwagę na kolory (rażące, delikatne) oraz sprawdzamy, czy odpowiadają kategorii. Nie może zabraknąć podsumowania w postaci odpowiedzi na pytanie: Jakie pierwsze wrażenie wywarł na nas blog?

2. GRAFIKA [10 pkt.]
 Rozwodzimy się nad kolorystyką (czy współgra z koncepcją bloga). Wypowiadamy się na temat nagłówka oraz tła wewnętrznego i zewnętrznego. Wskazujemy na wtapianie się poszczególnych elementów i tworzenie estetycznej, ładnie wyglądającej całości lub na jej brak. Piszemy o rozmiarze i kolorze czcionek na blogu. Jeśli jest button/awatar - zaznaczamy to, jeśli nie ma - omijamy ów brak lub wspominamy o nim wówczas, gdy uważamy to za konieczne. Doszukujemy się dodatkowych obrazków (np. w gadżetach, w notkach) i zwracamy na nie uwagę. Wypowiadamy się we własnym imieniu - o wykonaniu, trafności, estetyce lub odwrotnie - niedopasowaniu do tematyki i szpetocie. Piszemy, co sądzimy.


3. TREŚĆ [40 pkt.]
Najpierw wybieramy kilka notek i opisujemy każdą z nich (możemy wymienić się poglądami, lecz pamiętajmy, że nie każdy autor życzy sobie moralizatorskiej opinii na temat słuszności własnych myśli). W podsumowaniu treści wskazujemy na ciekawość wpisów, ich tematykę, wyczerpanie tematu lub przeciąganie go, styl pisania i barwę języka. Można dodawać coś od siebie - tutaj skupiamy się na tekście i to jest najważniejsze - trzeba się trzymać utartych reguł, z drugiej strony pozwalając sobie na swobodę.


4. POPRAWNOŚĆ [20 pkt.]

błędy ortograficzne
błędy interpunkcyjne
błędy rzeczowe
błędy językowe
błędy stylistyczne
literówki
emotikony (nadmiar, postawienie w złym miejscu itp.)

Wypisujemy wszystkie błędy, jakie znaleźliśmy (w notkach i na podstronach), zaznaczając, co gdzie jest, aby ułatwić autorowi ich poprawę. Tłumaczymy zasady poprawnej polszczyzny. Na końcu piszemy ogółem o liczbie i typie pomyłek (zwracamy uwagę na długość postów w stosunku do ilości "wpadek"). Na końcu wystawiamy punkty, mając to wszystko na uwadze.

5. RAMKI [5 pkt.]
Zwracamy uwagę na układ (pozycję) ramek. Dokładnie sprawdzamy ich zawartość. Wchodzimy na wszystkie podstrony i czytamy je. Piszemy, czego brakuje, a co jest zbędne. Oceniamy przede wszystkim menu (opis o sobie, linki), jeśli takowe istnieje. Obowiązkowo zwracamy uwagę na logistykę bloga - czy łatwo znaleźć to, czego szukałby potencjalny czytelnik.


6. PUNKTY DODATKOWE
[do 4 pkt dodatnich i do 4 pkt ujemnych]
Oceniający może, ale nie musi, wyróżnić coś w blogu i przydzielić lub odjąć za to punkty.
Na samym końcu piszemy krótkie podsumowanie (opcjonalnie).


Do zdobycia: 85 pkt + 4 pkt dodatkowe

PUNKTACJA:
89 - 85 ~ celujący (6)
84 - 77 ~ bardzo dobry (5)
76 - 65 ~ dobry (4) 
64 - 46 ~ dostateczny (3)
45 - 39 ~ dopuszczający (2)
od 38 do zera ~ niedostateczny (1)