piątek, 16 sierpnia 2013

[588] http://otaku-note.blogspot.com/

Adres bloga: otaku-note
Autorka: Jadzia
Oceniająca: Roza

1. Pierwsze wrażenie
 Szczerze mówiąc, nie mam zielonego pojęcia, co znaczy adres. Wiem, że otaku to fan mangi i anime. Co znaczy jego druga część - kompletnie nie wiem. Mam nadzieję, że mnie oświecisz. Plusem jest jednak to, że jest krótki, łatwy do zapamiętania, a słowa są oddzielone myślnikiem. Tytuł jest już bardziej zrozumiały - Ja, moje podróże i moje kolekcje. Wiem już, że nie będzie to opowiadanie, jak z początku sądziłam, a coś w rodzaju dziennika lub bloga tematycznego.
 Wygląd był świetny, póki nie zjechałam w dół. Wszystkie listy, co czytasz, a co przeczytałaś tworzą niepotrzebny bałagan. Nie lepiej byłoby wrzucić je na jakąś podstronę? Do tego długość bloga - po co Ci aż siedem postów na jednej stronie? Piszesz długie notki, nie wystarczą Ci trzy czy cztery maksymalnie?
 Kolory są jasne i delikatne, co pięknie wygląda. Krótko mówiąc, pierwsze wrażenie jest dobre, powinnaś poprawić długość strony i ten mały bałagan z boku.

9/10

2. Grafika
 Uwielbiam gałązkę na Twoim szablonie! Od razu wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Cudownie komponuje się z napisem (który zresztą również wygląda bardzo ładnie). Nie rozumiem zbytnio, po co jest chińska litera w rogu, ale podejrzewam, że to jakieś nawiązanie do anime i mangi. Nie jest to żaden wymyślny szablon - zwykłe zdjęcie na nagłówku, ale właśnie przez ten minimalizm wygląda świetnie.
 Prosta, czarna czcionka również wygląda dobrze. Rozmiar w sam raz, żadnych wymyślnych stylów, jednym słowem - nie ma się do czego przyczepić. Wszystko jest schludne i estetyczne, nie widzę tu żadnych zbytecznych ozdób. Z niecierpliwością zbliżamy się więc do oceny treści, mam nadzieję, że równie dobrej, co wygląd.

15/15

3. Treść
 Angst jeden: pokolenie, łaska i kombinowanie...
 Po zapoznaniu się z tą notką od razu widzę, że będzie to dziennik, do tego bardzo ciekawy. O tak, dwudziestoletni student rzeczywiście żyje komputerami. 
 Całość jest napisana lekko i z humorem. Umiesz zainteresować czytelnika swoim pisaniem, a po przeczytaniu ma się niedosyt i najchętniej czytałoby się dalej.

 Angst 3: Spacer z psem
 Notka jest napisana w takim samym stylu, co poprzednie. Wszystkie przykłady są humorystyczne i ciekawe. Umiesz zawrzeć w tekście dużo informacji, zachęcając przy tym do dalszego czytania. Porównanie do lo li i Deneve jest jak najbardziej trafne.

 Chorwacja: Korczula
 Ten post jest związany z drugim członem tytułu - podróżami. Dodałaś sporo zdjęć i napisałaś fakty o tym miejscu, nie zabrakło również Twojej opinii. Jak wszystkie inne, tę notkę czyta się szybko i płynnie. Twój styl pisania sprawia, że od tekstu nie da się oderwać. Zdjęcia są dobrej jakości, nie jest ich ani za dużo, ani za mało.

 Bośnia i Hercegowina: Mostar
 Notka jest bardzo podobno do poprzedniej - zdjęcia, fakty i Twoje opinie. Czytelnik może dowiedzieć się, w jaki sposób to miejsce zachwyca. Własnoręcznie wykonane fotografie zachwycają, a informacje są przedstawione w barwny i ciekawy sposób.

 Każda notka była ciekawa, napisana z humorem i zawierała dużo informacji. Masz lekki styl pisania, posty czyta się szybko i łatwo. Zazwyczaj notki są długie, każda jest o czymś innym. Bogaty zasób słownictwa sprawa, że tekst jest jeszcze bardziej interesujący.


30/30


4. Poprawność
 Angst jeden: pokolenie, łaska i kombinowanie...
 Wielokropek na końcu tytułu jest całkowicie zbędny.
 ,,otworzyć słownik PAPIEROWY CO TO'' - przecinek przed ,,co''.
 ,,NIE MOŻNA KORZYSTAĆ W WIKIPEDII!'' - raczej ,,z Wikipedii''. Nie musisz zaznaczać krzyku i wielkimi literami i aż trzema wykrzyknikami. Zamiast wielkich słów możesz je na przykład pogrubić.
 ,,DZIESIĘCIU! w ogóle DA SIĘ'' - po wykrzykniku stawiamy dużą literę.
 ,,ktoś wyskoczy na ulice z mapą, na'' - jeśli chodziło Ci o jedną ulicę, jest to błąd. Jeśli o kilka ulic (w co jednak wątpię) zdanie jest poprawne.
 ,,miejscami państwa i każe ludziom pokazać Koreę, która będzie w Australii, a ludzie bez problemu'' - powtórzenie słowa ,,ludzie''.

 Angst 3: Spacer z psem
 Poprzednie notki numerowałaś słownie, a tu już inaczej. Wybierz jedną formę.
 ,,Spacer'' powinien być z małej litery.
 ,,PS nie będę pisać o panu żywcem'' - tutaj masz zasady pisania Post Scriptum: LINK
 ,,osobniki mają również tendencję do trzęsenia się'' - trzęsienia.
 ,,atakowanie psa z buta lub kija lub ewentualnie puszczenie się biegiem'' - atakowanie psa z buta lub kija, ewentualnie puszczenie się biegiem.
 ,,myjąc zęby przed lustrem i nakładając letki makijaż'' - może lekki?
 ,,życiu taki etap, że ,oprócz malowania włosów'' - coś tu jest nie tak, zauważyłaś?
 ,,iż nie może być treźwy'' - trzeźwy.

  Chorwacja: Korczula
 ,,Chorwacja ma 1246 wysp).Korczula uważana'' - gdzieś Ci się spacja zgubiła...
 ,,tak małe, że niezamieszkałe'' - ...a tutaj kropka.
 ,,na zwiedzanko, no, a'' - drugi przecinek jest zbędny.

  Bośnia i Hercegowina: Mostar
 ,,utrudniało zwiedzanie, uważam,że decyzja'' - zabrakło spacji.
 ,,które będzie można potem wstawić na fejsbuka'' - może i napisałaś tak specjalnie, jednak pisze się ,,facebook''.
 ,,nie skoczy, dopóki nie dostanie więcej kasy :)'' - emotikona nie zastępuje kropki.
 ,,otaczania się starymi o orientalnymi przedmiotami'' - po co w środku ta litera?
 ,,Do domu, jak przystało na tradycyjny, turecki dom, należy wchodzić bez butów (w dolnym lewym rogu fotografii widać osoby, które właśnie je zdejmują). Co ciekawe, ziemia przed domem wyłożona jest takimi kamieniami, po których ciężko poruszać się w butach, a co dopiero bez nich (cóż, mądrzy ludzie najpierw oglądają to, co znajduje się naokoło, a dopiero potem ściągają buty, noale). I na koniec, kilka zdjęć z wnętrza domu'' - powtórzenia słowa dom. Z pewnością można je zastąpić jakimś innym.

 Podstrona ,,O mnie''
 ,,mną rzucić w czyiś łeb, to bardziej boli ;)'' - emotikona nie zastępuje kropki.

 Trochę błędów było, jednak ich ilość nie jest zatrważająca. Są to najczęściej literówki wynikające z pośpiechu. Byłoby dobrze jeszcze raz przejrzeć tekst przed jego opublikowaniem. Powinnaś też zapoznać się z zasadami pisania Post Scriptum, do których link podałam już wcześniej.


13/15

5. Ramki
 Pierwsza jest, oczywiście, podstrona o Tobie. Jest w niej krótki opis, jaka jesteś, i tyle. Nie sądzisz, że wszystkie listy umieszczone z boku bloga można wrzucić właśnie tu? Obok jest link do Twojego drugiego bloga. Tylko jaki jest sens podawania go, skoro jest otwarty tylko dla zaproszonych czytelników?
 Rzecz jasna, masz i linki - głównie analizatornie. Trochę trudno jest się połapać, o co chodzi na podstronie ,,filmy''. Zrozumiałam tyle, że w każdy miesiąc oglądasz inne rodzaje filmów. Mogłabyś wyjaśnić, przynajmniej ogólnikowo, o co chodzi.
 Plany wyjazdowe, bardzo oryginalna strona. Czytelnicy mogą przeczytać, gdzie już byłaś, a gdzie chcesz pojechać. Mogłaś jednak napisać, dlaczego chcesz pojechać akurat w te miejsca. 
 Kolejna podstrona jest związana z trzecim członem nazwy. Twoje kolekcje, również dość oryginalne. Widzę jednak, że na liście widnieją tylko monety. Chyba nie ma sensu dodawać innych kategorii kolekcji, skoro są puste.


5/5


6. Punkty dodatkowe.
 Jeden dodatkowy punkt, za humor zawarty w notkach.


1/4 Czas na przeliczenie punktów. Zdobyłaś ich 73/79, co daje Ci ocenę bardzo dobrą! Gratuluję!

13 komentarzy:

 1. Dzięki za ocenkę. Ale OCZYWIŚCIE mam kilka zastrzeżeń:
  - otaku-note - drugi człon adresu oznacza "dziennik", tak więc adres mojego bloga oznacza "dziennik otaku", lub - jeśli tłumaczymy wszystko: "dziennik, fana/maniaka". Dodatkowo nawiązuje do tytułu pewnej mangi "Death note".
  - Co do list - na początku była tam tylko lista książek, które aktualnie czytam. Mang i anime faktycznie "przerobiłam" już troszkę zbyt dużo i wygląda to niechlujnie. Dzięki za poradę.
  - Nad ilością notek nigdy jakoś się nie zastanawiałam (do wczoraj nawet nie wiedziałam, jak to ustawić :P). Ale chyba tego nie zmienię, niech sobie leżą, jak są.
  - Szczerze mówiąc, ostatnio myślałam nad zmianą szablonu. Następny i tak pewnie byłby jakiś minimalistyczny i zrobiony w paincie, ale, skoro mówisz, że ten jest spoko, to póki co zostanie.
  - ,,otworzyć słownik PAPIEROWY CO TO'' - przecinek przed ,,co''. --> tam celowo nie ma przecinka.
  - ,,NIE MOŻNA KORZYSTAĆ W WIKIPEDII!'' - raczej ,,z Wikipedii''.
  Tam są dwa i.
  Pogrubia się, żeby podreślić, a krzyk jest zawsze oznaczany wielkimi literami.
  ,,DZIESIĘCIU! w ogóle DA SIĘ'' - po wykrzykniku stawiamy dużą literę.
  To był wykrzyknik jako jeszcze większe podkreślenie, a nie jako koniec zdania. Choć chyba faktycznie, w tym przypadku powinnam dać go w nawiasie: (!).
  - Z podanych przez Ciebie zasad PS
  "PS" to najbardziej klasyczna i akceptowana forma.
  PS Wiem, że to wygląda DZIWNIE, ale to jest właśnie najbardziej poprawna forma.
  Tako pisze również prof. Bańko: Nie tylko słowniki poprawnej polszczyzny, ale też słowniki ortograficzne podają jedynie pisownię PS, bez kropek (http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=1585).
  - ,,myjąc zęby przed lustrem i nakładając letki makijaż'' - może lekki? - Nie, letki. Taki żart analizatorski.
  - ,,na zwiedzanko, no, a'' - drugi przecinek jest zbędny.
  Czemu zbędny? "No" jest wtrąceniem.
  - ,,które będzie można potem wstawić na fejsbuka'' - może i napisałaś tak specjalnie, jednak pisze się ,,facebook''.
  Owszem, napisałam tak specjalnie.
  - ,,nie skoczy, dopóki nie dostanie więcej kasy :)'' - emotikona nie zastępuje kropki.
  Jakoś nie wyobrażam sobie postawienia kropki po emotikonce.

  Dzięki za znalezienie literówek. Wszystko dlatego, że mam tylko język angielski w Wordzie i przeglądarce, także dziad nie wyłapuje ich za mnie (i tak myślałam, że jest tego więcej)...
  ...
  No i może faktycznie zacznę czytać notki przed publikacją? ;)
  O drugim blogu i o filmach było coś w którejś z notek. Opowiadanie się pisze, a filmy, owszem, są miesięcznymi przeglądami.
  Dobry pomysł z podaniem przyczyny wyboru takich, a nie innych planów wyjazdowych, dzięki.
  Podsumowując, bardzo przydatka ocenka, dzięki wielkie.
  Idę się zabrać za poprawianie literówek i wdrażać w życie kilka pomysłów, któreś zainspirowała (niektóre nieświadomie, sasasa).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, z wikipedią chodziło o "w" zamiast "z". Ugh, kolejna literówka.

   Usuń
 2. Ja strzelam focha i nie komentuję, bo mojej długaśkiej i napisanej w męczarniach oceny nikt nie skomentował, O!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogłaszam wszem i wobec, że mój komentarz jest już opublikowany!

   Usuń
  2. Widziałam, przestraszyłeś się mnie :>

   Usuń
 3. A tak BTW, jak zdobyć 81 punktów, skoro za wszystkie kategorie można zdobyć maksymalnie 75 punktów + 4 dodatkowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia, Drina robiła kryteria i punktację. Zapytam się jej, dzięki za uwagę.

   Usuń
  2. Matko Przenajświętsza, najmocniej przepraszam! Mój błąd, masz rację, dzięki za zwrócenie uwagi! Już jest poprawione :>

   Usuń
 4. Wybaczcie że tutaj...ale
  Czy mogę dowiedzieć się kiedy pojawi się ocena "Sary w krainie rzeczywistości"? Bo chciałabym usunąć notki i zacząć pisać to na nowo, jednak utrudnia mi to bycie pierwszą w kolejce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co widzę, Kinderka już zaczęła ją pisać, więc pewnie niebawem :>

   Usuń
  2. Tak, mówiła, że niedługo ją doda ;)

   Usuń
  3. Cóż... przepraszam, ale pokomplikowały się moje sprawy rodzinne, więc w najbliższym czasie ocena raczej się nie pojawi, aczkolwiek z całą pewnością będzie można przeczytać ją przed końcem tego miesiąca. Wiem, że wykorzystuje w całości mój regulaminowy czas, ale, niestety, nie mogę inaczej. Przepraszam za wszystkie problemy jakie wynikną z mojej przedłużającej się publikacji oceny, ale jak głosi wszem i wobec regulamin mam takie prawo, przynajmniej na razie. Jeszcze raz przepraszam za wszystkie nieudogodnienia i obiecuję, że mimo własnych problemów, będę starała się dokończyć ją jak najszybciej.

   Usuń
 5. Witam serdecznie!
  Chciałabym poinformować, że Zło Konieczne zostało reanimowane.
  (Tym, którzy o Źle Koniecznym nie słyszeli, pragnę powiedzieć, że była to jedna z pierwszych stron na Onecie [a może i pierwsza], na której mogły się ogłaszać i reklamować wszystkie blogi. Obecnie zamysł i forma się nieco zmieniły, ale wierzę, że wszystko wyjdzie w praniu). W związku z tym dodałam Waszą ocenialnię do Spisu Ocenialni.
  Pozdrawiam!
  Ferhora
  zlo-konieczne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń